BASK’ın da kurucusu ve üyesi olduğu Kamu Konfederasyonlar Platformu olarak 7. Dönem toplu sözleşmenin son gününde, ülke genelinde 1 günlük iş bıraktık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı önünde basın açıklaması düzenledik.
8 Konfederasyonun bir araya gelerek kamu emekçilerinin haklarını aradığı basın açıklamasın ortak metin okundu. Ortak basın açıklaması sonrası söz alan Genel Başkanımız Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, yıllardır çalışanların enflasyona ezdirildiğini, kamu çalışanlarının ve emeklilerinin artık alım gücünün kalmadığını, iki yıl sonrasının pazarlığını yapmanın doğru olmadığını ifade etmiştir.
Basın açıklamasından satır başları şöyle;
Yedinci Dönem Toplu Sözleşme süreci 1 Ağustos itibariyle başlamıştı. Hükümetin Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin ilk teklifi 2024 için %14+%9, 2025 için ise %6+%5 olmuştu. 17 Ağustos’ta açıklanan ve revize edilen ikinci teklif ise 2024 için %15+%10, 2025 içinse %6+%5 şeklindedir. Kamu çalışanlarının önemli taleplerini içeren Toplu Sözleşme görüşmelerinde ön müzakere süreci tamamlanmış hükümetin ikinci teklifi 17 Ağustos’ta utanç oranı şeklinde açıklanmıştı. Bugün itibariyle dördüncü toplantıda yeni bir teklif yapılmazsa yani anlaşma sağlanmazsa 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna yetkili konfederasyon başvurma aşamasına gelecektir.
Buradan yetkili konfederasyona ve hükümete sesleniyoruz!
Bugüne kadar 12 yıl içinde 6 kez yapılan Toplu Sözleşmelerde hükümet teklif olarak masaya hep kendi hedeflediği enflasyon rakamlarına dayalı maaş artışlarını koymuş ve öyle sonuçlanmıştır.
Bir kez daha aynı tablonun yaşanacağını görüyoruz ve biliyoruz. Bu nedenle 9 Konfederasyon bir araya gelerek bu sefalet oranlarını kabul etmiyoruz ve kamu emekçilerinin haklarını alana kadar mücadele edeceğimizin altını çiziyoruz.
Bugün hükümetin açıkladığı mevcut teklifler Merkez Bankası tarafından revize edilen enflasyon hedeflerinin bile altında kalarak kendi oranlarıyla çelişmiştir.
Bu masanın ve Hakem Heyeti’nin yapısını kabul etmiyoruz çünkü kamu emekçilerinin tamamını temsil etmiyor. İktidar, yandaş konfederasyon ile el ele vererek, kendi istatistik kurumunun ölçtüğü enflasyonun altında, yoksulluk sınırına dahi ulaşmayan ücretler dayatmaktadır.
4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 40 bin TL’ye ulaştığı, büyükşehirlerdeki kira ortalamasının en düşük memur maaşının 3’te 2’si ettiği, temel gıda ürünlerine günlük fiyat artışları yapıldığı, vergi ve harçların her ay artırıldığı günlerden geçmekteyiz.
Tüm taraflara, Kamu Konfederasyonları Platformu olarak; bir kez daha sesleniyoruz;
Emeğimizi yok sayamazsınız ve artık yeter diyoruz!
Kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaş zammı, yandaş sendika ile yapılan mutabakat ve TÜİK’in şaibeli enflasyon rakamları uyarınca değil, emekçilerin içinde bulunduğu derin yoksullaşma ve alım gücü kaybı dikkate alınarak yapılmak zorundadır.
Kamu Konfederasyonları Platformu olarak bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz;
Bu bilinç ve kararlılıkla; emeğin onurundan yana taraf olan kamu konfederasyonları olarak gücümüzü ve aklımızı birleştirerek kamu emekçisine sefaleti reva görenlere, bizi ve haklarımızı görmezden gelenlere karşı Bugün üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı amacıyla ülke genelinde 1 günlük iş bırakıyoruz.
Memurun ve memur emeklisinin alın terini kimseye heba ettirmeyeceğiz.
KAMU KONFEDERASYONLARI PLATFORMU
KATILIMCILAR:
Anadolu Sen Konfederasyonu
Bask Konfederasyonu
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu
Çalışan-Sen Konfederasyonu
Hak-Sen Konfederasyonu
Hür-Sen Konfederasyonu
Şehit Gazi-Sen Konfederasyonu
Tüm Emekliler Sendikası
Yurt Sen Konfederasyonu