BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

SAMSUN TEMSİLCİMİZ BAYRAM UZUNOĞLU: "MUTFAKTAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMEDİ"

BASK samsun-temsilcimiz-bayram-uzunoglu-quot-mutfaktaki-yangin-sondurulemedi-quot-

UZUNOĞLU, MUTFAKTAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMEDİ!

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU Mart 2019 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; memur ve emeklilerinin 2019 yılının ilk üç ayındaki enflasyon kayıplarının, Ocak ayında verilen % 4 oranındaki artışın % 57’sine ulaştığını belirterek aylıklardaki erimenin devam ettiğini ve mutfaktaki yangının söndürülemediğini söyledi.

BASK, Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU açıklamasında şöyle dedi; “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayında enflasyon (TÜFE)  % 1,03 artmıştır. TÜİK’e göre 2019 yılının ilk üç ayında TÜFE enflasyonu % 2.27 olmuştur.
Kasım ve Aralık aylarında ısmarlama yöntemi ile eksi (-) açıklanarak 2018 yılı enflasyon oranına çekilen ayarın, Ocak ve Şubat yanı sıra Mart ayında da farklı şekillerde devam ettirildiği anlaşılmaktadır.
MEMUR VE EMEKLİNİN MUTFAĞINDA YANGIN VAR!
TÜİK rakamları incelendiğinde, Mart ayında, harcama gurubu ağırlığı % 23.29 olan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık enflasyon artışının % 2.44 olduğu görülmektedir.
2019 yılının ilk üç ayında, harcama gurubunun dörttebir’ine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 10.01 olması ayrıca düşündürücüdür. Bu oran memur ve emeklinin gerçek enflasyonudur.
Yine TÜİK’e göre bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde artış % 29,77 ile yıllık enflasyonun 10 puan daha üzerindedir.
Memur ve emekli aylığının aylıklara göre %25’ila % 40’ı zorunlu mutfak harcamalarına gitmektedir.
TÜİK’in açıkladığı rakamlar memur ve emekli için mutfaktaki yangının söndürülemediğini ve devam ettiğini göstermektedir.
MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MART 2019 KAYIPLARI NE KADAR?
BASK/AR-GE Birimi
 tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin toplu sözleşme gereği Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışın 71,52 TL’si erimiştir
Aynı şekilde;
*** 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 76,64 TL’dir.
*** 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 86,92 TL’dir.
*** 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 125,34 TL’dir.
*** 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 84.09 TL’dir.
*** 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Mart ayındaki erime miktarı 133,14 TL’dir.
MİLYONERLER ARASINDA MEMUR VE EMEKLİSİ VAR MI?
Memur ve emeklileri geçim derdinde ve ülke ekonomik sorunlarla karşı karşıya iken BDDK verilerine göre 2019 yılının ilk iki ayında,  yani Şubat sonu itibariyle banka hesaplarında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısının 2 ayda 3.481 kişi arttığı açıklandı.
Her ay binli rakamlarla artış gösteren bu milyonerler arasında aylığından başka geliri olmayan memur ve emeklilerinden herhangi bir olup olmadığını merak ediyoruz.
ERTELENEN KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISININ ARTIK ANLAMI KALMADI
Hal böyle iken Mart ayında yapılması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının seçimlerden sonraya ertelenmesi, Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklilerinin taleplerinin yine karşılanmayacağına işaret etmektedir.
Seçim öncesinde, her kesime bol keseden imkan sağlayan iktidara yaranmak içintoplantı erteleyenler, en uygun ortamda memurların taleplerini gündeme taşımaktan kaçınmışlardır.
Memurlar yetkili sendikalardan bu peşkeşin hesabını soracaktır ve sormalıdır
ZAMLAR KAPIDA MI?
3 Nisan sabahına benzine yapılan 19 kuruşluk zamla uyanmanın, seçim sonrasına saklandığı iddia edilen zamların habercisi olduğuna inanmak istemiyoruz.
3600 EK GÖSTERGEDEN HALA HABER YOK!
24 Haziran seçimlerinden beri 9 aydır bir türlü gündeme gelmeyen 3600 ek gösterge vaadinin, tüm memurları kapsayarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracak şekilde yasal düzenleme ile hayata geçirilmesini istiyoruz.”
 

(http://www.xn--okhaber-8pb.net/uzunoglu-mutfaktaki-yangin-sondurulemedi/?fbclid=IwAR1GMRdMokq8WuzKtLMabzupgnIF5Hu6Xcfe8K5ibZDXrgmaTI9aduj8dOM#.XKeFw41zU_s.facebook)

 

YORUM YAZ