BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: YEMEK BEDELİNDEN TÜM MEMURLAR YARARLANMALI, YARDIM ÜCRETİ ARTMALIDIR

BASK ogretici-yemek-bedelinden-tum-memurlar-yararlanmali-yardim-ucreti-artmalidir

 

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ resmi gazetede yayınlanan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği hakkında açıklamalarda bulundu. ÖĞRETİCİ’ nin açıklamaları şöyle;

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Tebliğle, 2024 yılında öğle yemeği servisinden faydalanacak memurlar ile sözleşmeli personelden alınacak asgari yemek bedellerine ilişkin esaslar belirlendi.

 

Buna göre 15 Ocak 2024'ten 14 Ocak 2025'e kadar öğle yemeği servisinden faydalanacak memurlardan günlük 7,70 lira ile 31,41 lira arasında bedel tahsil edilecek. Sözleşmeli personel de aldıkları ücrete göre günlük 9,37 lira ile 37,55 lira arasında öğle yemeği bedeli ödeyecek.

 

Aynı zamanda yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere kurum bütçelerine konulan ödeneklerle karşılanacak. Yemek bedelinin bütçeden karşılanamayan kısmı personelden alınacak.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında milyonlarca memur görev yaparken bu imkanlardan sadece yemekhanesi olan kurumlar yararlanmaktadır. Burada da genellikle yemek ücreti daha fazla olduğu için verilen yardımdan çok daha fazlası yemek ücreti olarak verilmektedir.

 

Milyonlarca kamu görevlisi bu yardımı dahi alamadığı için eskiden olduğu gibi sefer taslarıyla yemek götürmektedir. Tüm memurları kapsayacak şekilde yemekhanesi olanlar için bu imkanlar sağlanırken yemekhanesi olmadığı için bu yardımdan faydalanamayan memurlara da bu ödemeler nakdi olarak yapılmalıdır.

 

Memurların çok az bir kısmının yararlandığı bu yardım tüm memurları kapsamalıdır.

 

 

 

YORUM YAZ