BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEME GİRİŞİMİ KABUL EDİLEMEZ!

BASK ogretici-orgutlenme-ozgurlugunu-engelleme-girisimi-kabul-edilemez-

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ örgütlenme özgürlüğünü engelleme girişimi hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

 

Örgütlenme özgürlüğünün önünü kesmeyi amaçlayan, çalışanları siyasi sendikalara mahkum etme planının bir parçası olan, toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanmak için 2021 6. Dönem toplu sözleşmesiyle getirilmeye çalışılan %1\'lik örgütlenme oranının aleni bir şekilde kanuna, anayasamıza ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu açıklamış ve Danıştay’a götürüp yürütmeyi durdurmuştuk. Eğer TBMM’den geçerse Anayasa Mahkemesi’nden dönecek olan bu uygulama komisyona verilmeden geri çekilmelidir.

 

Toplu sözleşme ile yapamadıklarını kanun teklifi ile verdirmeye çalışarak %2’lik örgütlenme oranı getirmeye çalışanlar bilsinler ki anayasaya ve hukuka aykırı olan bu antidemokratik uygulama ile amacınıza kavuşamayacaksınız.

 

Bu anlayışa bir ders verme zamanı gelmiş ve geçmektedir. Çalışanların ve ailelerinin umutlarını sömürenlere bunun hesabını çalışanlar soracak ve gerekli demokratik tepkilerini bu sendikalardan istifa ederek göstereceklerdir. Anayasaya ve yasalara aykırı biçimde yapılmaya çalışılan bu uygulamaya ses çıkarmayanlar, ellerini ovuşturanlar, bunu bir baraj olarak görüp destek verenler tarihin sayfalarında sarı sendikal mücadelenin aktörleri olarak anılacaktır.

Buradan bütün çalışanlara seslenmek istiyorum. Gün haklarımıza sahip çıkma günüdür. Bizleri masada görmeyenlere, sendikal tekelleşmeye çanak tutmak isteyenlere ders verme günüdür. Siyasetin gölgesinde yapılan sendikacılığın çalışanlara reva gördüğü muameleye karşı durma günüdür. Ne yaparlarsa yapsınlar kendilerinden istifa edilmeyeceğine olan inançlarını bitirme günüdür.

 

BASK ve bağlı sendikalar, bu haksızlıklara her zaman karşı duracaktır. BASK, emeğin hakkını çalışandan aldığı güçle koruyan, siyasetin bakış açısıyla değil tüm kamu çalışanlarının bakış açısıyla hareket eden Türkiye’deki bağımsız sendikal mücadelenin adıdır.

 

 

 

YORUM YAZ