BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞLARI NEDEN Mİ DÜŞÜK?

BASK ogretici-memur-ve-emeklilerin-maaslari-neden-mi-dusuk

 

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ merkez bankasının öngördüğü enflasyon beklentisini yükseltmesinden sonra açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şu şekilde;

 

Memur ve emeklilerin artışları için sürekli MÜJDE MÜJDE diye haber kanallarında verilse de ortada bir gerçek var ki memur ve emeklilerin maaşları gün geçtikçe erimekte ve alım gücü kalmamaktadır.

 

Öncelikle tüm kamuoyu bilmelidir ki memur ve emeklilerin maaş artışları TOPLU SÖZLEŞME ile belirlenmekte ve bu toplu sözleşmeler bulunduğumuz yıl için değil önümüzdeki iki yıl için yapılmaktadır.

 

Merkez Bankası\'nın hiç tutmamış olan tahminler esas alınarak verilen artışlar zamanı geldiğinde artan enflasyonun altında kalmakta ve alım gücü düşmektedir.

 

Merkez Bankası yılda en az 4-5 defa tahminini günceller ve artırırken ne yazık ki sabit gelirlilerin aldıkları artış oranı artmamaktadır.

 

2024 yılında memur ve emeklilere Ocak ayında %15, Temmuz ayında %10 artış verileceği şimdiden resmileşmiş iken Merkez Bankası\'nın 2024 yılı enflasyon beklentisi %36 olmuştur. Yani memur ve emeklileri göz göre göre gerçekleşecek enflasyon altında ücret alacaklardır.

 

2024 yılı sonuna kadar da biliyoruz ki Merkez Bankası  enflasyon tahminini yine yukarı doğru güncelleyecek ve alım gücü düşün sabit gelirliler olacaktır.

Hükümetin enflasyon rakamlarının dahi altında artış vermesi, YETKİLİ sendika ve konfederasyonun memurların sorunlarına duyarsız kalması nedeniyle memurlar kira ödeyemez noktaya gelmiştir.YORUM YAZ