BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: KAMUDA ÜCRET REFORMU ŞART OLMUŞTUR!

BASK ogretici-kamuda-ucret-reformu-sart-olmustur

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ kamudaki maaş dengesizliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamuda ücret reformunun şart olduğunu dile getirdi. Açıklamaları şöyle;

Kamuda maaş dengesi bozuldu. Aynı işi yapan ama farklı maaş alan meslek grubundan tutun, aynı kurumda çalışan amir pozisyonundaki kişilerin idari anlamda sorumlu olduğu pozisyonda çalışanlardan daha az maaş almasına kadar bir dengesizlik var. Kamuda aynı odada çalışan memur ile kamu işçisi arasında uçurum oluştu... Memurlar için en az maaş alanı gözetmeksizin ücret artışı için alınan sadece yüzdelik zamlar, asgari ücrete gelen artışın memur maaşlarına gelmemesi, kamu işçilerine verilen artışların memurlara verilmemesi bu uçurumu daha da derinleştirdi.
Sorun bazılarının fazla alması değil, geri kalanların düşük alması. Her mesleğin maaşı şu kadar diye yapılan paylaşımlar aslında gerçeği de yansıtmıyor. Her çalışan ne kadar aldığını gayet iyi biliyor. Bu yanlış algı üzerinden meslek grupları bile ayrıştırılıyor. Kamu çalışanlarının bir aylık çalışmalarının karşılığı sadece kirayı ödeyebilmek olamaz!
Yapılması gereken çok net! Kamudaki en düşük maaş yoksulluk sınırına endekslenmeli, öğrenim durumu ve meslek statüsüne göre maaşlar yukarı yönde artırılmalıdır. Artık bu reform kaçınılmaz olmuştur.

YORUM YAZ