BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: KAMU ÇALIŞANLARI YOKSULLUK SINIRI ALTINDA EZİLİYOR, SESİNİ DUYAN VAR MI?

BASK ogretici-kamu-calisanlari-yoksulluk-siniri-altinda-eziliyor-sesini-duyan-var-mi

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ yoksulluk sınırı altında kalan memur maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

 

Türk-İş tarafından 35 yıldan bu yana düzenli olarak yapılan "Açlık ve Yoksulluk" sınırı verilere göre, Temmuz ayında Açlık sınırı 11.658,05 TL, Yoksulluk sınırı ise 37.974,11 TL oldu.
Ortalama kamu görevlisinin maaşı 22,419 TL iken kamu çalışanlarının aldıkları ücret yoksulluk sınırının altındadır. Her ay artarak yukarıya çıkan yoksulluk sınırı Ocak ayına gelmeden 40.000 TL'nin üzerinde çıkacaktır.

 

Hal böyle iken, 2024-2025 yıllarını kapsayan toplu sözleşme arefesinde YETKİLİ olarak masaya oturan MEMUR SEN'in teklifi ile kamu çalışanları hayal kırıklığına uğramıştır. 6 dönemdir yetkili olarak masaya oturan konfederasyon şimdiye kadar istediğinin ancak yarısını alabilmiştir. Bu toplu sözleşmede MEMUR SEN istediğinin tamamını alsa bile Ocak ayında en düşük memur maaşı ancak 29 bin TL olacaktır.

 

Ocak ayında 40-45 bin TL bandında olacak YOKSULLUK SINIRI için MEMUR SEN'in bu teklifi kabul edilemez! Muhtemeldir ki Kamu İşveren Heyeti yine yetkili konfederasyonun istediğini vermeyecek, yarısına yakın bir artışta uzlaşma sağlanacaktır. Bu durumda ise en düşük memur maaşı Ocak ayındaki yoksulluk sınırının ancak yarısına yakın ücret alabilecektir.

 

BASK olarak talebimiz; bugünün değil, Aralık ayındaki YOKSULLUK SINIRI tutarı ne ise Ocak ayındaki en düşük maaş o olmalıdır.

YORUM YAZ