BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: Enflasyon Farkını ZAM Olarak Göstermeyi Kabul Etmiyoruz! EK ZAM OLMAZSA OLMAZDIR!

BASK ogretici-enflasyon-farkini-zam-olarak-gostermeyi-kabul-etmiyoruz-ek-zam-olmazsa-olmazdir

Bask Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ bütçe komisyonunda görüşülen memur artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

 

Hazine ve Maliye Bakanı sn Nureddin NEBATİ bugün TBMM\'de katıldığı bütçe komisyonu görüşmelerinde memur artışlarının yaklaşık %40 olacağını açıklamıştır.

 

YETKİLİ Konfederasyonun 2022 yılı için %5+%7 artışa imza attığı toplu sözleşmede kamu çalışanları ve emeklileri zaten gerçekleri yansıtmayan TÜİK enflasyonun dahi altında kalmıştır.

 

2022 yılının ilk beş aylık enflasyonu bile TÜİK \'e göre %35,62\'dir. 4 Temmuz\'da açıklanacak Haziran ayı enflasyonunu da eklediğinizde zaten %40\'lık bir enflasyon olacaktır. TÜİK enflasyonunu memura ZAM olarak göstermek KABUL EDİLEMEZ!

 

Ocak\'tan itibaren en az bir maaş tutarında kaybı olan kamu çalışanlarının kayıpları karşılanmadan verilecek enflasyon farkı sorunu çözmeyecektir. Hissedilen enflasyonun çok daha fazla olduğu bir dönemde TÜİK verilerine göre verilecek olan enflasyon farkı yine ilk aylardan kül olacaktır.

 

Çok uzun yıllardan itibaren TÜİK enflasyon rakamlarının altında alınan artışlar nedeniyle zaten kamu çalışanları \'0\'  zam almıştır. Artışlar olduğu yerde de saymamış, enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmaması nedeniyle alım gücü her geçen yıl daha da azalmıştır.

 

Böyle bir ortamda verilecek olan enflasyon farkından önce geçmiş kayıplar karşılanmalıdır. Ardından enflasyon farkı verilmeli, kamu çalışanları ve emeklilerinin gerçek enflasyon altında kalmaması için de EK ZAM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR!

YORUM YAZ