BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN ELE ALINMALIDIR. 1 GÜN GEÇ BAŞLAMANIN BEDELİ 17 YIL OLAMAZ!

BASK ogretici-emeklilik-sistemi-yeniden-ele-alinmalidir-gun-gec-baslamanin-bedeli-yil-olamaz

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ emeklilik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öğretici’ nin açıklamaları şöyle;

 

Yakın zamana kadar EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların sorunları seçim sürecinde çözülmüş olsa da işe giriş tarihi bir gün sonra olanların emekliliği için adalet duygusunu ortadan kaldıran düzenleme bulunmaktadır.

 

08/09/1999 tarihinden önce işe girmiş ve emeklilik haklarını kazandığı halde uzun bir dönem hakkı teslim edilmeyen çalışanların emekli olmasını sağlayan kanun 03/01/2023 tarihinde meclis genel kurulunda kabul edilmişti.

 

Mecliste kabul edilen (EYT) emeklilik sistemi 08/09/1999 tarihinden önce işe başlayanların emeklilik işlemleri düzenlemiş olsa da 08/09/1999 tarihinden sonra işe başlayanların emeklilik haklarını düzenlememiştir.

 

Emeklilik düzenlemesi bu haliyle eksiktir. 1 gün geç sigortalı olmanın bedeli 17 yıl olamaz!

 

Emeklilik sistemi artık çalışarak işgücüne emek harcamış, artık dinlenme ve kendine-ailesine-çocuk ve torunlarına zaman ayırma olmaktan çıkmış; geçim derdi nedeniyle emekli bile olunsa insanlar çalışmak durumunda bırakılmıştır.

 

Benzer bir durum da 01/10/2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun için de geçerlidir. 1 Ekim 2008’den sonra göreve başlayanların da emekli yaşı ve kesenekleri yeniden ele alınmak zorundadır.

 

08/09/1999 tarihinden sonra işe başlayan çalışanlar için (1 Ekim 2008 dahil) Kademeli emeklilik sisteminin oluşturulması ve kanunlaştırılması şarttır. ADALETLİ bir emeklilik düzenlenmesi derhal ele alınmalı, insanların mağduriyetleri görülmelidir.

YORUM YAZ