BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: EMEKLİLER NEDEN FARKLI ARTIŞ ALIYOR?

BASK ogretici-emekliler-neden-farkli-artis-aliyor-

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına yapılan artış sonrası açıklamalarda bulundu. Emeklilerin neden farklı artış aldıklarını anlatarak Temmuz ayında da bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

 

SSK ve BAĞKUR emeklileri altı aylık dönemler ile gerçekleşen enflasyon kadar artış alırken, memur ve emeklileri toplu sözleşme gereği altı aylık dönemler ile toplu sözleşmede imzalanan artışlar ve oluşursa enflasyon farkı almaktadır.

 

Ocak ayı için tüm emeklilere aynı oranda artış vermek eşitlik gibi görünse de geçmiş dönemlerde özellikle Temmuz ayında memur ve emeklileri daha düşük artış almıştır. Muhtemeldir ki bu Temmuz ayında da yine farklılık olacak, bu sefer de memur ve emeklileri düşük artış alacaktır.

 

Nasıl mı?

 

1- Memur ve emeklileri Ocak ayında aslında toplu sözleşme gereği ilk altı ay için sadece %15 artış aldı. %49.25 olarak kamuoyuna sunulan artış aslında 2023 yılının ikinci altı ayında alınan %6\'lık artışın enflasyon altında kalması ve 2023 ikinci altı aylık dönemdeki enflasyonun %37.57 olmasından kaynaklanmaktadır.  %37.57\'lik artıştan 2023 yılının ikinci altı ayında verilen %6\'lık artışı çıkarıp 2024 Ocak ayında verilecek %15\'lik artışı kümülatif olarak eklediğinizde %49.25\'lik artış ortaya çıkmaktadır.

 

2- SSK ve BAĞKUR emeklileri çıkan enflasyon oranı kadar artış aldığı için 2023 ikinci altı ayda gerçekleşen enflasyon %37.57 olduğu için bu tutarda artış alacaklardı. Ama getirilecek yasal düzenleme ile bu emekliler de %49.25 artış alacaklardır.

 

Peki Temmuz\'da durum nasıl olacak?

 

1- Memur ve emeklileri 2024 yılı ikinci altı ay için toplu sözleşme gereği %10 artış alacaktır.

 

2024 yılı enflasyon beklentisi Merkez Bankası tarafından %36 olarak açıklanmıştır. Bu rakamı esas alırsak muhtemeldir ki 2024 yılı için ilk altı aylık enflasyon yaklaşık %18 olduğunu düşünelim. Bu durumda memur ve emeklileri ilk altı aylık dönemde alınan %15\'lik artış düşülecek ve Temmuz ayında alacağı %10\'luk artış eklenecektir. Bu durumda da kümülatif olarak alacağı artış yaklaşık %13 olacaktır.

 

2- SSK ve BAĞKUR emeklileri ise gerçekleşen enflasyon kadar artış alacakları için enflasyon oranının ilk altı ay için %18 çıkması durumunda %18 artış alacaklardır.

 

Bu durumda da Temmuz ayı için memur ve emeklileri %13 artış alacak iken SSK ve BAĞKUR emeklileri %18 artış almış olacaklardır. Bu sefer de memur ve emeklileri dezavantajlı duruma düşecektir.

Mevzuattan kaynaklanan bu sorun giderilmeli,  Temmuz\'da da memur ve emeklilerinin daha az artış almasının önüne geçilmelidir.

YORUM YAZ