BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

MEMURLAR 2024 YILINDA YOKSUL KALMAYA DEVAM EDECEK

BASK memurlar-yilinda-yoksul-kalmaya-devam-edecek-

BASK  ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

 

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2023 Aralık ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14.431 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 47.009 TL’ye, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 18.796 TL’ye yükseldi.

 

 Ortalama memur maaşının 22.419,5 TL olduğu gününüzde memurlar 2023 yılını yoksulluk sınırının yarısından dahi az olan ücreti ile tamamladı.

 

2024 yılında da kamu çalışanları TÜİK enflasyonunun dahi altında kalacak ücret artışları alacak ve 2024 yılında da yoksul kalmaya devam edecek.

 

Maaşın yarıdan fazlası kiraya giden çalışanların yoksulluğa mahkum edilmesi kabul edilemez! En düşük memur maaşı insanca yaşanabilecek ücret olan yoksulluk sınırından başlamalıdır.

YORUM YAZ