BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

KOCAELİ TEMSİLCİMİZ SAMİ AYYILDIZ'IN YENİ YIL MESAJI

BASK kocaeli-temsilcimiz-sami-ayyildizin-yeni-yil-mesaji

BASK’TAN YENİ YIL MESAJ

BASK ve Bağımsız Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (Bağımsız Sağlık – Sen)Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız yen yıl ile ilgili temennilerinin yer aldığı bir basın açıklaması yaptı.

Yeni yılın Ülkemize, Milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini diliyorum diyerek sözlerine başlayan Ayyıldız, “2018 yılı, Aralık 2017’den bakıldığında iyi görünmüyor. Enflasyon yükseliyor, altın, Döviz, akaryakıt yükseliyor. Ekonomi iyiye gitmiyor. Ekonomi iyiye gitmiyorsa bunun bedelini en çok dar gelirliler öder, ücretiler öder. Memurların aylıklarından başka gelirleri yok. Yasa ile yasaklanmış; gelir getirici veya ikinci iş yapmaları yasak. İcralık olmaları bile disiplin suçudur. Maaşın neyse o. Kamu çalışanlarının yeni yılda aile sorumluluklarını yeterince yerine getirebileceklerinden kuşkuluyum. Ücretlilerin milli gelirden aldıkları pay, onların çok yoksul ile yoksul yüzde 20’lik dilimlerde olduğunu gösteriyor. En düşük gelirli  % 20’lik dilimde olan 16 milyon kişinin milli gelirden aldığı pay % 6,2. En yüksek gelirli % 20’lik dilimde olan 16 milyon kişinin aldığı pay ise % 47,2.  Yani 7,6 kat. % 10’luk dilimlere inersek durum daha vahim hale gelir. Bu durumda yeni yılda bir iyileşme bekleme şansımız yok.  Özellikle memurların aile sorumluluklarını yerine getirebilecekleri bir gelire kavuşmaları mümkün görünmüyor” dedi.

YENİ YILDA TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTİYORUZ

Terör sorununa da değinen Ayyıldız, “Bir yandan PKK, bir yandan DAİŞ, bir yandan DHKP/C. Hedef gözetilmeksizin silahlar ölüm kusuyor, bombalar, mayınlar patlıyor, canlı bombalar kendilerini patlatıyor, insanlar öldürülüyor, asker-polis-korucu şehit ediliyor.  Yeni yılda terörün bir an önce bitmesini, bitirilmesini, hangi inde, hangi delikte iseler teröristlerin icabına bakılmasını bekliyoruz. Güvenli bir Türkiye istiyoruz. Türkiye’nin hak ettiği günlere kavuşmasını istiyoruz. Tabi bir de FETÖ belası var. Yargılamalar devam ediyor. Ama Türkiye’ye verilen zararın telafisi yok. Bir de dış politik gelişmeler var. Türkiye’nin çevresi yangın yeri. Suriye, Irak, Yemen, Filistin, Mısır ve Libya’da yaşananlar. Kırım’ın ilhakı, Karabağ meselesi. Bir de buna ABD başkanı Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıması var.  Bu bir savaş kışkırtıcılığıdır, barışa giden yolun dinamitlenmesidir. Arakan ve Doğu Türkistan’daki gelişmeler, Afganistan’daki gelişmeler, batıda İslamofobi’nin artması 2018 yılına iyimser bakmamızı önlemektedir” dedi.

MEMURLARIN PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Sendika olarak 2016 ve 2017’yi büyük başarılarla geride bıraktıklarını söyleyen Ayyıldız, “Tıp fakültesi hastanesinde yetkili sendika olarak, çoğunluk sendikası olarak sağlık çalışanlarının hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için yoğun bir gayretin içerisinde olduk. Ancak sağlık çalışanlarının genel sorunları yürek parçalayacak kadar vahimdir. Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden hizmetlisine varıncaya kadar her sağlık çalışanına bir dokun bin ah işit. Ağustos ayında Memur-Sen ile Hükümet arasında imzalanan ve önümüzdeki 2 yılı kapsayan toplu sözleşme, bize göre toplu söyleşme olarak geçmiş, yaralarımıza merhem olacak bir adım atılmamış, memurlar peşkeş çekilmiştir. Memurlardan 50 gün önce aynı hükümet ve aynı bakanlık ile toplu iş sözleşmesi imzalayan Türk-İş 2017 yılı için % 18-20 artış alırken aynı yıl memurların aldığı % 9,65. Yani kamu işçilerini temsil eden sendikalar yetkiyi iyi kullanmışlar. Memurların temsil yetkisinin kötüye kullanıldığını, memurların peşkeş çekildiğini düşünüyorum. Kamu işçileri, her yıl 2 tam, 4 yarım maaşları tutarında,  bir de 750 TL tutarında Denge ödeneği alırken, memurlar 1 kuruşluk bir ikramiye alamamıştır” dedi.

DÜNYANIN HER KÖŞESİNDE BARIŞ İSTİYORUZ

Memur sendikalarını eleştiren Ayyıldız, “Memur sendikaları siyasi kulvarlarda yürümekten memurun meselelerine zaman bulamıyor. Memurların örgütlü bir ihanet ile karşı karşıya kaldıklarını belirtmek gerekir. Yeni yılda; vergi dilimi adaletsizliği,4/B li sözleşmeli 4/C li personel ile vekil gibi adlar altında güvencesiz çalışmaya son verilmesi ve kadroya alınması, memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile özel hizmet tazminatı, ek ödeme, ek ders döner sermaye ek ödemesi ve sosyal denge tazminatı gibi ödemelerin emekli keseneğine dahil edilmesi kamu görevlilerine ve emeklilere yılda iki kez ikramiye verilmesi istiyoruz. Sarı ve sahte sendikaları terk ederek BASK’a bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaları için özel bir gayretin içerisinde olacağız. Tıp fakültesi hastanesindeki yetkinin diğer işyerlerine örnek olmasını ve yetki aldığımız işyerlerinin çeşitlenmesini, diğer hizmet kollarında da işyerlerinde yetki alınması gayreti içerisinde olacağız. Çevremizden başlayarak dünyanın her köşesinde barış istiyoruz. Sömürünün ortadan kalkmasını istiyoruz. Savaşların sona ermesini, düşmanlıkların körüklenmemesini istiyoruz” dedi.

 

Ayşegül KALAYCI

YORUM YAZ