BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

KOCAELİ TEMSİLCİMİZ SAMİ AYYILDIZ:" 2 AĞUSTOSTA TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR"

BASK kocaeli-temsilcimiz-sami-ayyildiz--agustosta-toplu-sozlesme-gorusmeleri-basliyor--

2 Ağustos’ta toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor

BASK İl Temsilcisi Sami Ayyıldız, toplu sözleşme taleplerini açıklayarak “En düşük memur aylığı yoksulluk sınırından başlamalıdır” dedi

Bağımsız Sağlık Sen Kocaeli İl Temsilcisi Sami Ayyıldız 2 Ağustos’ta başlayacak memur toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde açıklama yaptı. BASK’ın taleplerini açıklayarak en düşük memur aylığının toplu sözleşme görüşmelerini yürütecek olan Memur-Sen’in açıkladığı ‘yoksulluk sınırı’ndan başlaması gerektiğini belirten Ayyıldız’ın açıklaması şöyle: 

HER TEKLİFE İMZA ATILMAMALI

2 Ağustos 2021 tarihinde 3 Milyon 250 Bin memur ve 2 milyonu aşkın memur emeklisi için 2022-2023 yıllarını kapsayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri başlayacaktır. Toplu Sözleşme görüşmelerini Memur-Sen heyeti yürütecektir. Memur-Sen’in 19 yıllık toplu pazarlık döneminden ders alarak önüne konacak her teklife imza atma ve memurların sorunlarını çözümsüz bırakma alışkanlığından vazgeçmesini bekliyoruz. Enflasyona endeksli yüzdelik artış dönemi artık bitmelidir. Enflasyon artışına endeksli artışlar için sendikalara da pazarlığa da gerek yoktur. Memur-Sen her ay açlık ve yoksulluk sınırı miktarlarını açıklamaktadır. 4 kişilik bir aile için Haziran ayında Memur-Sen’in açıkladığı yoksulluk sınırı miktarı 8 Bin 3 TL’dir. 

YETKİLİ SENDİKA İKTİDARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE

Bir konfederasyonun başta kendi üyeleri olmak üzere adına hareket ettiği memur ve emeklilerini yoksulluğa mahkûm etmesi beklenemeyeceğine göre en düşük memur aylığının Memur-Sen’in kendi açıkladığı yoksulluk sınırı miktarı olması gerekir. Bu miktarının üzerinde herkesin yaptığı iş, kıdem, meslek, iş güçlüğü, iş riski, eleman temininde güçlük, omuzlarına yüklenen mali, teknik ve hukuki sorumluluk vb. unsurlar dikkate alınarak maaş yelpazesi oluşturulmalıdır. Devletin asli ve sürekli görevlerini yerine getiren memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarının yasak olması nedeniyle ‘memurların ekonomik varlıklarını geliştirme’ görevini zımnen devlet üstlenmiştir. Ancak Devlet bu görevini yerine getirmemekte toplu pazarlık masasına oturan yetkili sendikalar da iktidarlarla işbirliği yapmaktadır. 

KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ AÇIKLASINLAR

Bu kez şeytanın bacağının kırılacağı umudunu korumak istiyoruz. Bu kez Memur-Sen’in halen kamu işçileri için yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden ders çıkarmasını, işçi sendikalarının toplu pazarlık deneyimlerini örnek almasını, ortalama kamu işçisi ücreti ile ortalama memur aylığı arasında memurların aleyhine dengesizliği kapatmasını, açılmaya devam eden makası daraltmasını bekliyoruz. Memur-Sen’den toplu sözleşme taleplerini açıklarken ‘kırımızı çizgileri’ni, -varsa- ‘olmazsa olmaz’larını görmek ve öğrenmek istiyoruz. Memur-Sen’in memur ve emeklilerinin bu haklı talebini duyacağına ve yüzlerce maddelik göstermelik taleplerle gündemi tıkamadan 4688 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde yer alan konuların her birini toplu pazarlık masasına taşıyacağına inanmak istiyoruz. 

UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bu taleplerin toplu pazarlık masasına taşınması halinde BASK olarak Memur-Sen’in yanında olacağımızı,  her eylem ve etkinliğinde destekleyeceğimizi de bu vesile ile kamuoyuna ilan ediyoruz. Toplu sözleşme ile ilgili uyarılarımızı ve değerlendirmelerimizi kamuoyu ile ayrıca paylaşmaya devam edeceğiz. Kamu Görevlileri Sendikaları ile Hükumet arasında 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü başlayacak 6. Dönem (2022-2023) Toplu Sözleşme dönemi ile ilgili memurlar ve emeklileri için taleplerimiz aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

YORUM YAZ