BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

KAMU İŞÇİLERİ 18 ARALIK GÜNÜ YILIN SON İKRAMİYESİNİ ALDI, MEMURLARA İKRAMİYE YİNE YOK!

BASK kamu-iscileri-aralik-gunu-yilin-son-ikramiyesini-aldi-memurlara-ikramiye-yine-yok

21 YILDIR MEMURUN İKRAMİYE HAKKINI TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GETİREN OLMADI

 

BASK ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, yaptığı basın açıklamasında, 4688 sayılı Yasada yer almasına rağmen memurların ikramiye hakkının sözde yetkili sendikalar tarafından toplu pazarlık görüşmelerinde 21 yıldır gündeme getirilmediğini açıkladı.

 

Genel Başkan açıklamasında aşağıdaki hususlara yer verdi:

 

“Bilindiği gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere 6772 sayılı Kanun kapsamında ödenmekte olan “İLAVE TEDİYE”nin ilk ödemesi 27 Ocak, ikinci ödemesi 17 Nisan, üçüncü ödemesi 23 Haziran ve son ödemesi ise 18 Aralık Pazartesi günü yapıldı.

 

Kamu çalışma hayatında ikramiye olarak bilinen ilave tediye ödemeleri 4 Temmuz 1956 tarihinde yürürlüğe giren 6772 sayılı Kanun kapsamında yapılmaktadır. Yani kamu işçilerine 67 yıldan beri ilave tediye ödemesi yapılmaktadır.

 

Kamuda istihdam edilen işçilere (taşerondan kadroya geçenler dahil) Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yılda 4 kez 13’er günlük ücretleri karşılığı yapılmakta ve bu ödemelerin ikisi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yapılmaktadır.

 

Bahse konu ilave tediye ödemeleri sendikalar tarafından toplu pazarlıklarla sağlanmış bir hak olmayıp, doğrudan Devlet tarafından yapılan bir ödemedir.

 

Kamu işçilerine yapılan ve toplu sözleşmelerle elde edilen diğer ikramiyeler (2 adet 26’şar günlük ücret miktarı) ile Denge ödeneği, işçi sendikalarının toplu sözleşme başarısıdır. Bu konuda işçi sendikalarını tebrik ediyoruz.

 

Ne yazık ki Kanunda açıkça yer almasına rağmen 21 yıldan beri sözde sendikalar memurların ikramiye hakkını gündeme getirmemektedir.

 

Toplu sözleşme dönemlerinde sahte gündemlerle memurları oyalayıp toplu sözleşme kapsamındaki konuları gündeme getirmeyen sahte ve sözde sendikaları kınıyorum.

 

21 yıllık toplu pazarlık düzeni göstermiştir ki; yandaş sendikalar iktidarlarından dişe dokunur talepte bulunmamakta ve daha açıkçası bulunamamaktadır.

 

Bu durumda memurlara düşen görev, toplu pazarlık masasını sahte ve sözde sendikalardan temizlemek, çalışanların hakkı için mücadele eden BASK ve bağlı sendikalara yetki vermektir.

 

YORUM YAZ