BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

GENEL BAŞKAN ZENGİN: "MEMURLARIN SORUN VE KAYIPLARI REFORM PAKETLERİNDE YİNE YER BULAMADI!"

BASK genel-baskan-zengin-quot-memurlarin-sorun-ve-kayiplari-reform-paketlerinde-yine-yer-bulamadi-quot-

BASK: MEMURLARIN SORUN VE KAYIPLARI REFORM PAKETLERİNDE YİNE YER BULAMADI!

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin yeni açıklanan Ekonomi Reformları Eylem Planında da memur ve emeklilerinin sorunlarına yer verilmemiş olmasını yetkili sendikaların vurdumduymazlığı olarak açıkladı

Zengin basın açıklamasında şu hususlara değindi:

“Sayın Cumhurbaşkanı 15 Ocak 2021 tarihli açıklamasında ekonomik ve hukuk reformu paketi hazırlayacaklarını duyurmasına ve aradan 68 gün geçmesine rağmen memurlar ve emeklilerin sorunları ne hukuk ne de ekonomi reform paketinde yer bulamamıştır.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Sn Lütfi Elvan tarafından dün açıklanan  Ekonomi Reformları Eylem Planı”nda da memur ve emeklileri ile ilgili tek bir kelime bulunmamaktadır.

Sayın Elvan açıklamasında Ekonomi Reform Paketindeki eylemlerin 2023 yılının Mart ayına kadar tamamlanacağını da belirtmiştir.

Bunun anlamı açıktır: Memur ve emeklileri bugüne kadar olduğu gibi Mart 2023’e kadar kaderleri ile baş başa bırakılacak, yaralarına merhem olunmayacaktır.

Bu ifade, 2022-2023 yıları için Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri için de tüm memur ve emeklilerine bir mesaj olarak algılanmalıdır.

Memur ve emeklilerinin sorunlarının reform paketlerinde yer alması için Cumhurbaşkanlığı, siyasi partiler ve TBMM ihtisas komisyonlarının üyeleri nezdinde BASK olarak yürüttüğümüz  çalışma ve görüşmeler devam ederken yetkili sendikaları  bir kere daha uyarmak istiyoruz:

6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili sendikaların Hükumet ile işbirliği içinde Hakem Kuruluna gidildiğini, “biz anlaşamadık ama Hakem Kurulu kararı da bağlayıcı” dediklerini, aslında bunun danışıklı dövüş olduğunu memur ve emeklileri de, Mısırdaki sağır sultan da biliyor.

Şubat enflasyonu ile  yılın ilk yarısı için Ocak ayında memur ve emeklilerine verilen % 3’lük sefalet artışı bitmiş, çağrılarımıza rağmen toplu sözleşme revizyonuna gidilmemiştir.

Bir kez daha Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile yetkili sendikalara çağrıda bulunuyoruz:

30 Mart tarihinde toplanması düşünülen Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda memurların enflasyon kayıplarının karşılanması ve toplu sözleşme revizyonu dahil, memur ve emeklilerinin acil sorunları görüşülmeli, karar alınmadan dağılmamalı, karar alınıncaya kadar sendikalar toplantı yerini terk etmemelidir.

Muhatabın adının zikredilmediği “Yarımağız çağrılar” memurların aklı ile alay etmektir.

Timsah gözyaşları ile “kayıplar karşılansın”, “hata telafi edilsin” söylemleri, suçluluk telaşının dışa vurumudur.

Konu son derece açık, çözüm son derece basittir: Toplu sözleşme revize edilmeli memur ve emeklilerinin kayıpları karşılanmalıdır.

Memurları; çağrımızı takip etmeye, KPDK masasından eli boş dönecek sendikalardan ayrılmaya ve BASK ve bağlı sendikalarda toplanmaya çağırıyoruz.                                           

BASIN BÜROSU

YORUM YAZ