BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: “MEMURLARA VE EMEKLİLERİNE DE BAYRAM TADINDA GÜNLER DİLİYORUZ.”

BASK genel-baskan-bayram-zengin-memurlara-ve-emeklilerine-de-bayram-tadinda-gunler-diliyoruz-

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN: “MEMURLARA  VE EMEKLİLERİNE DE BAYRAM TADINDA GÜNLER DİLİYORUZ.”

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında aşağıdaki hususlara değindi:

“Kurban Bayramı vesilesiyle başta Suriye, Irak, Libya ve Filistin olmak üzere Ortadoğu, Dağlık Karabağ ve Kafkaslarda kalıcı barış ve huzurun sağlanması;  Doğu Türkistan’da milyonlarca soydaşımızın kamplarda tutulmasına son verrilmesi; Arakan’da, Kırım ve Orta Afrika ülkelerinde hala hız kesmeden yaşanan zulüm ve kıyıma, insan hakları ihlallerine karşı başta Türkiye olmak üzere tüm İslam alemini birlik ve beraberlik içinde ortak çaba göstermeye, emperyalizmin oyunlarını boşa çıkarmaya çağırıyorum.

SEVDİKLERİMİZİ VE SEVENLERİMİZİ ÜZMEYELİM

Bir yıldan aşkın süredir devam eden Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında sosyal mesafe ve maske kullanımına, kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaya özen göstererek bayramlaşmak, mümkün olduğunca sosyal medya üzerinden bayram dileklerimizi iletmenin sevdiklerimizi ve sevenlerimizi korumanın en güzel yolu olduğunu bilmeliyiz.

AHLAKİ DEĞERLER DİLİMİZDE DEĞİL HAREKETLERİMİZDE YAŞAMALI

Bu güzel bayram günlerini fırsat bilerek hayatımızda sevginin, saygının, kardeşliğin, hoşgörünün, eşitliğin, adaletin etkin kılınması ve ahlaki değerlerin toplumu kuşatması için hep birlikte çaba göstermemiz gerekir.

İnandığımızı ilan ettiğimiz ahlaki değerlerin dilimizde güzel sözler olarak kalmayıp hareketlerimizde hayat bulması gerekir.

Kurban Bayramı münasebetiyle, herkesi inandığını ifade ettiği düşünce ve inancın ahlakını da yaşamaya çağırıyorum.

MEMURLAR BAYRAMA BURUK GİRİYOR

Bu arada memurları Kurban Bayramı nedeniyle özellikle ilgilendiren bir konuya dikkat çekmek; memurların iyi niyet, tahammül ve hoşgörüsünün istismarına itiraz ettiğimiz bir hususu da paylaşmak istiyorum:

Milyonlarca memur ve ailesinin Kurban Bayramına buruk girmesi ve bayram ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmaları karşısında Hükumet ile toplu sözleşme imzalayan sözde sendikaların adeta durumdan keyif alırcasına suskunluklarını pişkince ve ısrarla sürdürmelerinden, iktidarın ise bu suskunluktan faydalanmasından rahatsız olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

İkramiye de, bayram ikramiyesi de memurların 4688 sayılı yasanın 28 inci maddesinden kaynaklanan yasal haklarıdır. 19 yıllık toplu pazarlık döneminde bu hakkın talep edilmemiş olması hakkı ortadan kaldırmaz.

MEMURA İKRAMİYE HANGİ BAHARA?

Memurların ikramiye hakkını son olarak 7 Temmuz 2021 tarihli bir mektup ile Sayın Cumhurbaşkanına bir kez daha ilettik.

Bu, Sayın Cumhurbaşkanına sadece cumhurbaşkanlığı döneminde memurların ikramiye hakkı için  18. başvurumuzdu. Yine memurlar olarak öncelikler arasına giremedik.

7 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 4226 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile  6772 sayılı Yasa uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan işçilere (Taşeron işçiliğinden  kadroya geçenler dahil)  Kurban Bayramı arifesinde 16 Temmuz 2021 Cuma günü yılın üçüncü tediyesi (ikramiye) ödendi.

Emeklilere de, yetersiz olmakla birlikte1.100 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmesine devam edilmesi memnuniyet vericidir.

Kamuda ikramiye ödenmeyen tek kesim memurlardır. Bu haksızlığa son vermenin zamanı gelmiştir.

Kamu görevlileri olarak, insan onuruna yaraşır bir hayat sürebileceğimiz ve aile sorumluluklarımızı yerine getirebileceğimiz bir gelire/ücrete kavuşacağımız günlerin özlemi içindeyiz.

Koronavirüs salgını ile mücadele ederken, Kurban Bayramında dini vecibelerini yerine getirmekte zorlananların, bayramı bayram gibi yaşayamayanların, sıla-i rahim yapmaya gücü olmayanların mahcubiyetinin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız.

Herşeye rağmen; başta kamu görevlileri ve emeklileri olmak üzere tüm vatandaşlarımızın, özellikle şehit ailelerimizin, bayram gününü uzak diyarlarda, nöbette ve görevde geçirenlerin,  Türk ve İslam Aleminin Kurban Bayramını kutluyor; bu vesile ile sağlık, huzur, mutluluk ve esenlik dolu, bayram tadında günler diliyorum.”

YORUM YAZ