BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

GAZİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

BASK gaziler-gunumuz-kutlu-olsun

GAZİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

İYİ Kİ VARDINIZ!

İYİ Kİ VARSINIZ!

SİZE MİNNETTARIZ.

 

Bugün 19 Eylül 2021.

Bugün Gaziler Günü.

22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesinin 13 Eylül 1921’de kazanılmasıyla; Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan milletvekilleri sıfatıyla TBMM Reisliğine şu önergeyi telgrafla gönderdiler:

 “Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle  muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine  müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya  bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

Bu telgraf üzerine TBMM, 19 Eylül 1921 tarihinde, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanını verdi.

Yani Atatürk’e Gazilik unvanının verilişinin de 100. Yıldönümü.

Gazilik bize özel bir kelime.

Sözlükler “Savaştan sağ olarak dönen kimse” veya “savaşa katılmış kimse” dese de, Arif Nihat “şehit olmayı göze almayan gazi olamaz” derken, gaziliğin farklı bir anlamına, eli öpülesi gazilerin de farklı ruh yapısına, kahramanlık ruhuna  dikkat çekiyor.

Ne olursa olsun, vatanımızı, istiklalimizi ve istikbalimizi şehitlerimize ve şehitliği göze almış gazilerimize borçluyuz.

Müstemleke değilsek, mülteci değilsek, bayrağımız dalgalanıyor ve minarelerden ezan yankılanıyorsa bunu onlara, o kahramanlara borçluyuz.

Ve bugün ailemizle birlikte evimizde kendimizi güvende hissediyor, rahat uyuyabiliyorsak, bunu o kahramanlara borçluyuz.

Dünün şehit ve gazilerini, bugünün şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Yaşayan gazilerimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu uzun ömürler diliyoruz.

İyi ki vardınız!

İyi ki varsınız!

Size minnettarız.

Gaziler günümüz kutlu olsun!

YORUM YAZ