BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ENFLASYON ALTINDAKİ ARTIŞLAR VE EK GÖSTERGEDEKİ ADALETSİZLİKLER İÇİN EYLEMDEYDİK

BASK enflasyon-altindaki-artislar-ve-ek-gostergedeki-adaletsizlikler-icin-eylemdeydik

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonuna (BASK) bağlı sendikalar kamu çalışanlarının sorunlarını dile getirmek üzere eylem yaptı. Eylemde konuşan Bask Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ konuşmasında Memurları meydanlara çıkaran sebeplerin başında memurların açlık sınırına mahkum edilmesinin olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

 

“Bu Pazar gününde kamu çalışanları ailesi ile vakit geçirmesi gerekirken meydanlarda ise bunun sebebi zaten yoksul bırakılmış bir kesimin AÇLIK sınırına mahkum edilmesidir,

 

Her dönem enflasyon altında kalan artışların hem adına YETKİLİ dedikleri sendikaların, hem de TUİK’in işbirliği ile kamu çalışanlarının ekmeğiyle oynamasıdır,

 

3600 ek gösterge düzenlemesinde adalet terazisini bozup, şeflerimiz başta olmak üzere diğer memurlarımızın saf dışı bırakılmasıdır,

 

Eğer kamu çalışanları bugün meydanlarda ise bunun nedeni sözü verildiği halde artık bir anlamı kalmamış olan Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılmamasıdır,

 

Kamuda aynı işi yapanları sözleşmeli-kadrolu olarak ayırıp onların ailesinden, özlük haklarından mahrum bırakılmasıdır,

 

Eğer kamu çalışanları meydanlarda ise herkese verilen ikramiyeden hakkı olmasına rağmen yıllarca yararlanamamasıdır,

 

Yıllardır cebimizden çıkan enflasyon kayıplarını karşılamadan, gecikmeli olarak verilen enflasyon farkının bizlere ZAM diye yutturulmaya çalışılmasıdır.”

 

 Bask Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Ocak ayında Kamu Görevlileri ve Emeklileri  sadece %7.5 artış aldığını , ilk altı ay için alınan artışın daha ilk aydan eridiğini ve sadece ocak ayı enflasyonunun %11.1 çıktığını belirterek  enflasyon farkının memura müjde emekliye  büyük zam diye pazarlayanlara söyle seslendi.

 

“Ocak ayından itibaren her çalışan ve emeklinin enflasyon karşısındaki kaybı bir maaşından fazla iken, bu kayıplar karşılanmıyor ve cepten gidiyor iken Temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkı zam değildir, aç kalın demektir, dalga geçmektir.”

 

Bu nedenle BASK olarak talebimiz açık ve nettir! Geçmiş dönemlerden itibaren oluşan tüm kayıplar karşılanmalı, ardından enflasyon farkı verilmeli, Kamu görevlilerini ve emeklilerini GERÇEK enflasyona ezdirmemek için de en az %50 EK ZAM Şarttır!

 

3600 Ek gösterge düzenlemesinde adaletsizliğin ortadan kaldırılması için günlerdir TBMM’de BASK olarak mesai harcamış, adaletsizliğin giderilmesi için tüm vekillerimizi bilgilendirip taleplerimizi iletmiştik. Yapılan ek düzenleme ile bazı meslek gruplarının mağduriyeti giderilmiş olsa da başta şeflerimiz ve diğer memurlarımız yine kapsam dışı bırakılmıştır. Kamuda adalet terazisini bozmadan 1. Dereceye düşmüş her kamu çalışanı 3600 ek göstergeden yararlanmalıdır.

 

Emeklisi çalışanı fark etmeksizin BAYRAM İKRAMİYESİ herkese otobüs bileti parası kadar değil, en az 1 maaş tutarında verilmelidir.

 

Günümüzde ihtiyaç gerekçesinin ortadan kalktığı Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, bu sınıftaki kamu görevlileri öğrenimlerine uygun kadrolara atanmalıdır.

 

Kamuda aynı işi yapanlar arasında ayrımcılık oluşturan sözleşmeli statü kaldırılmalı, devletin asli ve sürekli işleri sadece ve sadece KADROLU çalışanlar eliyle yürütülmelidir.

 

2023 için de geçerli olan toplu sözleşme hükmünü şimdiden yitirmiştir. Nasıl ki asgari ücret için sene sonu gelmeden yeniden değerlendirme ihtiyacı hissedildi ve ara artış yapıldı ise kamu çalışanlarının ve emeklilerinin kayıplarını karşılamak için 2023 Ağustos ayı beklenmeden toplu sözleşme yenilenmelidir.

 

Bask Genel Sekreteri ve Teç- Sen Genel Başkanı Ümit DEMİREL 13. yıldır kamu çalışmalarının sıfır zam aldığını ve enflasyon farklarının zam olmadığını belirtti. Enflasyon farklarını 6 ay sonra alınarak düşen alım gücü daha da düşürdüğünü söyledi. Yetkili sendikaların İşveren ile işbirliği yaparak toplu görüşme masasında kamu çalışanlarının satılarak açlık sınırına mahkum edildiğini  söyleyen Demirel yılın zam şampiyonlarını ilan ederek elektrik, doğalgaz, ekmek, akaryakıt ,şeker ,yağa gelen zam oranlarını açılan dövizlerle ve yapılan mizansen ile aktardı.

 

3600 ek göstergenin bütün memurlara verilememesindeki adaletsizliği de konuşmasının devamında meydana taşıdı.3600 ek göstergeye dahil olan meslek gruplarını taktim ederek hayırlı olsun dileklerini ileten DEMİREL eğitimler alıp sınavlar geçen şef, memur, hizmetli ve teknisyenlere yalnızca 3600 kere teşekkür etmek ile yetinildiğini söyledi.

 

YORUM YAZ