BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY MEMUR VE EMEKLİ GÜNDEMİ İLE ACİLEN TOPLANMALI, SORUNLARI ÇÖZMELİDİR

BASK ekonomik-ve-sosyal-konsey-memur-ve-emekli-gundemi-ile-acilen-toplanmali-sorunlari-cozmelidir

EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY MEMUR VE EMEKLİ GÜNDEMİ İLE ACİLEN TOPLANMALI, SORUNLARI ÇÖZMELİDİR

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, asgari ücretin açıklanması nedeniyle yaptığı açıklamada, 6. Dönem toplu sözleşmesinin hükmünü yitirdiğini, memur ve emeklilerin 2022 yılı hakları için sosyal tarafların geniş katılımı ile Ekonomik ve Sosyal Konseyin acilen toplantıya çağrılmasını istedi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN açıklamasında şöyle dedi:

2022 yılı için geçerli olacak asgari ücret  % 50 artırılarak tarafların oy birliği ile brüt 5004 TL ve net 4250 TL olarak açıklanmıştır. Asgari ücretin gelir ve damga vergisi dışında tutulması ise ayrıca memnuniyet vericidir.

Şimdi sıra memur ve emeklilerin sorunlarının çözümüne ve beklentilerinin karşılanmasına gelmiştir.

Memurlar için imzalanan ve 2022-2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem toplu sözleşme hükmünü, MEMUR-SEN ise kamuoyu nezdinde itibarını ve vicdani temsil yetkisini kaybetmiştir.

2022 yılı için kabul edilen % 5 + % 7 oranındaki artışların kayıpları karşılayamayacağı, enflasyonun bu oranların çok üzerinde seyredeceği açıktır.

Birkaç aydan beri TÜİK’e rağmen enflasyon kontrolden çıkmıştır.

Ekmek dahil çarşı-pazardaki fiyatları günlük değişmektedir.

Döviz, altın ve akaryakıt fiyatları neredeyse dakikada bir değişmektedir.

Bu ortamda memur ve emekliler hızla yoksullaşmaktadır.

Emekliler açlığın pençesine düşme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

3 milyon 500 bin memur ile 2 milyon 175 bin memur emeklisinin kaderinin halen yetkili sendikalara teslim edilemeyeceği açıktır.

ÇÖZÜM EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİN ACİLEN TOPLANMASINDADIR

Sorunun çözüm yeri Ekonomik ve Sosyal Konsey (EKS)’dir.

Ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında, toplumsal uzlaşma ve işbirliğini sağlayacak, sürekli ve kalıcı bir ortam oluşturmak için görüş belirlemek” Ekonomik ve Sosyal Konseyin görevidir.

Her üç ayda bir toplanması gereken Ekonomik ve Sosyal Konseyin 2009 yılından beri toplanmamasını anlamak mümkün değildir.

Tüm işçi ve memur konfederasyonlarının katılımı ile tüm sosyal tarafların temsil edileceği EKS toplantısı yılbaşından önce yapılmalı, memur ve emeklileri rahatlatılmalıdır.

DURUM GERÇEKTEN VAHİMDİR

10 Aralık 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı sitesindeki “Türk Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm” Raporuna göre halen ortalama kamu işçisi aylığı 7.408,40 TL, ortalama memur aylığı 5.057,80 TL, ortalama SSK emekli aylığı 2.599,90 TL, ortalama Bağ-Kur tarım emekli aylığı 2.045,20 TL, ortalama Bağ-Kur esnaf emekli aylığı 2.697,20 TL ve ortalama Emekli Sandığı aylığı ise 3.569,40 TL’dir.

En düşük aylıklar ise yürek parçalayıcı miktarlardadır.

Durumun vahameti ortadadır.

Gelir dağılımındaki bozukluk Konseyde masaya yatırılmalıdır. Nüfusun en zengin % 1’inin milli gelirden aldığı payın, nüfusun % 50’sinin milli gelirden aldığı paydan fazla olmasının izahı yoktur. Memur ve emeklinin görevi  % 1’lik kesimden alınan borçların faizini ödemek için saçını süpürge etmek değildir.

Türkiye’de geniş kitleler ekonomik sıkıntılarla boğuşurken sadece pandemi döneminde bile (Şubat 2020-Eylül 2021)  “1 milyon TL üzeri” parasını bankaya yatıran milyoner sayısının 130 bin 608 kişi artması rahatsız edicidir.  

Biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar” atasözümüz dikkate alınmalıdır. Mutfaklara düşen yangını söndürmek birkaç bakanlığa veya kuruma bırakılamaz

Bu nedenlerle Ekonomik ve Sosyal Konsey en kısa sürede “memur ve emeklilerinin sorunları ve beklentileri” gündemiyle toplanmalı, memur ve emeklilerine rahat bir nefes alma imkanı sağlanmalıdır.”

BASK BASIN BÜROSU

YORUM YAZ