BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

DEMİREL: “Başaracağız, Çünkü Başka Bir Planımız Yok!”

BASK demirel-basaracagiz-cunku-baska-bir-planimiz-yok

DEMİREL: “Başaracağız, Çünkü Başka Bir Planımız Yok!”

 

DEMİREL: “Başaracağız, Çünkü Başka Bir Planımız Yok!”

Seçim kazanma stratejileri, İttifaklar, adaylıklar, pazarlıklar ve vaatler ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı seçimine gidiyoruz.

Peki, 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri seçimlerinde kamu çalışanlarına verilen ‘Sözler’ tutuldu mu? Seçim Beyannamelerine kadar giren “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılacak!” vaadi aradan geçen 5 yıl içinde çözüldü mü? 2018 yılında verilen bu sözün gerçekleşmesine kalan süre 47 gündür. Kamu çalışanları olarak “Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması” ile ilgili verilen sözün sonuna kadar takipçisiyiz.

2023 Yılı Türkiye’nin 2. Yüzyılıdır. Yardımcı Hizmetler Sınıfına 2.Yüzyılda ihtiyaç yoktur. YHS-Yardımcı Hizmetler Sınıfı Devlet Memurluğu kapsamından çıkarılmalıdır.

Buna Göre;

  1. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan tüm kamu görevlileri eğitim durumlarına uygun GİH kadrolarına atanmalıdır.
  2. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapıp “İşçi” kadrosuna atanmak isteyenler ise İşçi Kadrosuna atanmalıdır.
  3. Aşçı ve Aşçı/teknisyen yardımcılarının ise “Meslek” olması nedeniyle geçişlerinin “Teknik Hizmetler Sınıfı” olarak düzenlemesi,
  4. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve geçiş sürecinde yaşanılacak sorunların çözümü ilgili sendikaların, meslek kuruluşlarının ve derneklerin paydaş olacağı “Komisyon Kurulması”nı önemsiyor ve benimsiyoruz.

Peki, 3600 ek gösterge sorununu biz çözdük diyenler! Neyi çözdünüz? evet! bir kalemde (Önlisans Mezunları Dahil) 2.5 milyon kamu çalışanını 3600 ek gösterge kapsamına aldınız. Teşekkür ederiz ama yönetim kademesinde olan kamu şeflerini ıskaladınız. 2 yıllık ön lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verip, 4 yıllık lisans mezunlarının kapsam dışı bırakılmasına bizim çok net itirazımız var. 3600 ek gösterge sorununun köklü çözümü basittir. 3600 ek gösterge erişilebilir bir hak olmalıdır. Bazı meslek guruplarının hakkı değil! tüm kamu çalışanlarının hakkı olmalıdır.

“1.Dereceye Gelen Tüm Kamu Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge Verilmesi Hakkındaki” Kanun Teklifi son torba yasaya gelmelidir. Kamu çalışanları sınıfsal, kadrosal ayrıma tabii tutulmadan eşitlik ilkesine uygun olarak ücret, sosyal hak ve özlük haklarına kavuşmalıdır.

Gerek Yardımcı Hizmetler sınıfının kaldırılması ve  eğitimlerine uygun kadrolara atanması ile 1.dereceye gelen tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili mücadelemiz biz başarana kadar devam edecektir. Çünkü bizim başka hiçbir planımız yoktur.28/03/2023

Ümit DEMİREL- Genel Başkan

TEÇ-SEN – Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası

BASK- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

YORUM YAZ