BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÇORUM TEMSİLCİMİZ HAYATİ ÇAM:"MEMURUN MUTFAĞINDA YANGIN VAR!"

BASK corum-temsilcimiz-hayati-cam-quot-memurun-mutfaginda-yangin-var-quot-

Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, memur ve emeklinin mutfağında yangın olduğuna dikkat çekti

MEMUR VE EMEKLİNİN

 MUTFAĞINDA YANGIN VAR!

 

5 Nisan 2019

Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, Mart  2019 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı açıklamada; memur ve emeklilerinin 2019 yılının ilk üç ayındaki enflasyon kayıplarının, Ocak ayında verilen % 4 oranındaki artışın % 57’sine ulaştığını belirterek aylıklardaki erimenin devam ettiğini ve  mutfaktaki yangının söndürülemediğini söyledi.

BASK Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, memur ve emeklinin mutfağında yangın olduğuna dikkat çektiği açıklamasında şunları söyledi:

 “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayında enflasyon (TÜFE)  % 1,03 artmıştır

TÜİK’e göre 2019 yılının ilk üç ayında TÜFE enflasyonu % 2.27 olmuştur.

Kasım ve Aralık aylarında ısmarlama yöntemi ile eksi (-) açıklanarak 2018 yılı enflasyon oranına çekilen ayarın, Ocak ve Şubat yanı sıra Mart ayında da farklı şekillerde devam ettirildiği anlaşılmaktadır.

MEMUR VE EMEKLİNİN MUTFAĞINDA 
YANGIN VAR!

TÜİK rakamları incelendiğinde, Mart ayında, harcama gurubu ağırlığı % 23.29 olan  gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık enflasyon artışının % 2.44 olduğu görülmektedir. 

2019 yılının ilk üç ayında, harcama gurubunun dörtte bir’ine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 10.01 olması ayrıca  düşündürücüdür. Bu oran memur ve emeklinin gerçek enflasyonudur.

Yine TÜİK’e göre bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde artış % 29,77 ile yıllık enflasyonun 10 puan daha üzerindedir.

Memur ve emekli aylığının aylıklara göre %25’ila % 40’ı zorunlu mutfak harcamalarına gitmektedir.

TÜİK’in açıkladığı rakamlar memur ve emekli için mutfaktaki yangının söndürülemediğini ve devam ettiğini göstermektedir.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MART

2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in  açıkladığı Mart ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin  toplu sözleşme gereği Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışın 71,52  TL’si erimiştir

Aynı şekilde;

-9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun aylığında Mart ayındaki erime miktarı  76,64 TL’dir

-7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı  86,92 TL’dir

-8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun aylığında Mart ayındaki erime miktarı  125,34 TL’dir

-12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı  84.09 TL’dir

-1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) aylığında Mart  ayındaki erime miktarı  133,14 TL’dir

MİLYONERLER ARASINDA

MEMUR VE EMEKLİSİ VAR MI?

Memur ve emeklileri geçim derdinde ve ülke ekonomik sorunlarla karşı karşıya iken BDDK verilerine göre 2019 yılının ilk iki ayında,  yani Şubat sonu itibariyle banka hesaplarında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısının 2 ayda 3.481 kişi arttığı açıklandı.

Her ay binli rakamlarla artış gösteren bu milyonerler arasında aylığından başka geliri olmayan memur ve emeklilerinden herhangi bir olup olmadığını  merak ediyoruz.

ERTELENEN KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISININ ARTIK ANLAMI KALMADI.

Hal böyle iken Mart ayında yapılması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının seçimlerden sonraya ertelenmesi, Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklilerinin taleplerinin yine karşılanmayacağına işaret etmektedir.

Seçim öncesinde, her kesime bol keseden imkan sağlayan iktidara yaranmak için toplantı erteleyenler, en uygun ortamda memurların taleplerini gündeme taşımaktan kaçınmışlardır.

Memurlar yetkili sendikalardan bu peşkeşin hesabını soracaktır ve sormalıdır.

ZAMLAR KAPIDA MI?

3 Nisan sabahına benzine yapılan 19 kuruşluk zamla uyanmanın, seçim sonrasına saklandığı  iddia edilen zamların habercisi olduğuna inanmak istemiyoruz.

3600 EK GÖSTERGEDEN 

HALA HABER YOK!

24 Haziran seçimlerinden beri  9 aydır bir türlü gündeme gelmeyen 3600 ek gösterge vaadinin, tüm memurları kapsayarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracak şekilde  yasal düzenleme ile hayata geçirilmesini  istiyoruz.” /BSGMEDYA

(http://www.bsgmedya.net/?Syf=18&Hbr=1081914&%2FBa%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1z-Kamu-&fbclid=IwAR0A2whSd2XjFGf5jOpThbVatJiq0hhNCkfDXgrIZFWdY8NPF4UAsiZaPLQ)

YORUM YAZ