BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

BHS GENEL BAŞKANI TURABİ AKGÜL: "KOBİLER GİBİ ÇALIŞANLAR DA DESTEKLENSİN!"

BASK bhs-genel-baskani-turabi-akgul-quot-kobiler-gibi-calisanlar-da-desteklensin-quot-

KOBİ’ler desteklenirken çalışan kesim unutulmamalıdır.

Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Turabi AKGÜL;

KOBİ’ler desteklenirken çalışan kesim unutulmamalıdır.

         Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik dalgalanmalar nedeniyle TOBB Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ile Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın tanıtımını yaptığı “Birlikte Kazanacağız” projesiyle KOBİ’lere yapılan desteğin arttıracağı yönündeki açıklamaları değerlendiren BAĞIM SIZ HABER-SEN Genel Başkanı Tuırabi AKGÜL; “Artan girdi ve hammadde maliyetleri ile esnafın kur farkından doğan kayıplarına bir nebze olsun çare olacağı düşünülen KOBİ’lere yapılacak destek elbette ki yerinde ve doğru bir karardır. Ancak; esnafın girdi maliyetleri artarken dar ve sabit gelirli kesim olarak sınıflandırılan çalışan ve emekli kesimlerin de zaten kısıtlı olan alım gücü düşmektedir. Bu nedenle dar ve sabit gelirli kesimin de desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

         AKGÜL açıklamasında; “Ekonomik dalgalanmalar nedeniyle Hükümetin esnaf kesime el uzatması elbette ki takdire şayandır ve tartışmasız doğru ve yerinde bir karardır. Ancak; esnaf kesiminin ürettiği ürünleri satın alacak kesimin de; Dar ve sabit gelirli olarak tabir ettiğimiz çalışan ve emekli kesimi olduğu göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla aslında dar ve sabit gelirli kesime yapılacak iyileştirme de; direkt KOBİ kesimine yapılmış bir destektir ve ekonomiyi canlandıracak ve canlı tutacak oldukça önemli bir etkendir. Diğer taraftan tarım ürünleri başta olmak üzere temel gıda maddelerinin pek çoğunun da ithal olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda dar ve sabit gelirli kesimin desteklenmesi sosyal devlet anlayışının da bir gereğidir” dedi.

         Ekonomimizi ayakta tutacak, piyasaları canlandıracak her türlü destek elbette ki çok önemlidir. Ancak tüketim tarafı da desteklenmediği sürece üreticiye yapılan desteğin amacına ulaşması oldukça zordur. Şöyle ki; Hükümet desteğini alsın veya almasın KOBİ kesimi ürettiği ürünleri önemli bir bölümünü iç piyasaya pazarlamaktadır. Kaldı ki; iç piyasalardaki alım gücünün daralması arz-talep dengesini doğrudan etkileyecek ve destek kredisi dahi kullansa esnaf kesiminin ekonomik sıkıntıya girmesine neden olacaktır” diyen BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Turabi AKGÜL açıklamasının sonunda “Üretici kesime verilecek sermaye desteği ekonomide kısa süreli ve geçici bir canlanma yaşanmasına neden olacaktır. İç piyasadaki alım gücü arttırılmadığı sürece esnaf kesimi zorunlu giderlerini karşılamak ve vadesi gelen ödemelerini karşılayabilmek için sermaye desteği ile ürettiği ürünleri çoğu zaman yok pahasına, zaman zaman zararına elden çıkartmak ve giderlerini karşılamak zorunda kalacaktır. Ancak, tüketici kesimin alım gücünü artıracak tedbirler alınması hem tüketici kesimin hem de üretici kesimin yüzünü güldüreceği gibi hem de ekonomide kalıcı bir canlık sağlayacaktır” dedi.

BASIN BÜROSU

YORUM YAZ