BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

BASK’TAN SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYİ ENGELLEYEN TASARI İÇİN CUMHURBAŞKANI’NA MEKTUP

BASK basktan-sendikal-orgutlenmeyi-engelleyen-tasari-icin-cumhurbaskanina-mektup

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ TBMM’de ilgili komisyona gelen  ‘’Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin’’ sendikal örgütlenmeyi engelleyecek maddeleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’a mektup yazarak kanunlarımıza, anayasamıza ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan düzenlemenin geri çekilmesi talebimizi iletti.

 

Genel başkan ÖĞRETİCİ mektupta şu ifadelere yer verdi ;

 

‘2021 Ağustos ayında yapılan 6. Dönem Toplu Sözleşmeleri ile sendikaların hizmet kollarında  %1\'lik örgütlenme oranı getirilmeye çalışılmış; kanuna, anayasamıza ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu için Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştu.

 

Ancak aynı kanun, anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu durum bu sefer grup başkanlığınız tarafından Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin içerisinde 10.12.2022 tarihinde %2’lik baraj konulması için TBMM’de ilgili komisyonlara gönderilmiştir.

 

200’ün üzerinde sendikanın ve yaklaşık 200 bin sendika üyesinin etkilendiği bu olumsuz durumdan sizleri de haberdar etmek, bu hukuksuz uygulamanın tarafınızca tekrar değerlendirilmesini talep etmekteyiz.’

YORUM YAZ