BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

BASK BİZ DE VARIZ DEDİ

BASK bask-biz-de-variz-dedi

13 ayrı sivil toplum örgütünün oluşturduğu Biz de Varız Platformu kamu çalışanlarının maruz kaldığı haksızlıkların karşısında durmak, ülkenin kaynaklarının adil bölüşümünü temin etmek, siyasetin gölgesinde yapılan sözde sendikacılığın kamu çalışanlarını mahkum ettiği sefaleti yüzlerine vurmak için Ankara-Anıtpark ta Biz de Varız adıyla ortak eylem gerçekleştirdi. BASK ve bağlı sendikalar olarak da eyleme katkı sağladık.

 

Bask a Anadolu Eğitim Sendikası, TEÇ SEN, Bağımsız Yapı İmar Sen, Bağımsız Büro Sen, Bağımsız Enerji Sen, Bağımsız Tarım Çalışanları Sendikası, Bağımsız Sağlık Sen ve Bağımsız Haber Sen eyleme katılım sağladı.

 

Memur Kürsüsünün kurulduğu meydanda konuşan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici;

 

 Alın terini pazarlık konusu yaptırmayan, çocuklarına temiz bir gelecek bırakmak için yollar aşan, fikir üreten, her türlü yönlendirmeyi, baskıyı, yok saymayı elinin tersi ile itip siyaseten bağımsız sendika altında mücadele eden, bağımsızlık benim karakterimdir anlayışını damarlarında hissederek yoluna çıkan bütün engelleri aşmaya ant içmiş; başı dik, alnı açık, cesur yürekli aydınlık Türkiye nin mimarlarına alanları doldurdukları için  Hoş geldiniz  diyerek başladığı konuşmasında binlerce kamu görevlisinin bu meydanları doldurmasının sebeplerini söyledi. Açlık sınırına yaklaşmış maaşlarımız, düşen alım gücümüzün kamu çalışanlarını içinden çıkılmaz bir geçim sıkıntısına sebep olduğunu, her geçen toplu sözleşmelerde göstermelik TUİK enflasyonunun dahi altında kalan artışlarla kamu çalışanlarının ve emeklilerin geçinemediğini ifade eden BASK Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici:  Neden bu halde olduğumuzu aslında biliyoruz, kimler sayesinde bu halde olduğumuzu da biliyoruz. Bunu anlamak için kimlerin toplu sözleşmelerde YETKİLİ olduğuna, kimlerin buçuklu artışlara imza attığını bakmamız zaten yeterlidir.  dedi.

 

              Öğretici miting meydanından şöyle seslendi:  2021 Ağustos ayı, 6. Dönem toplu sözleşmelerini hatırlayacak olursak, Merkez Bankasının şimdiye kadar hiç tutmamış enflasyon beklentisi ile pazarlık başlıyor. Bizim YETKİLİ ama ETKİSİZLER 2022 yılı için %5+%7 ye, 2023 yılı için ise %8+%6 ya imza atıyorlar. Yüzdelik zam haricinde zaten ortada bir kazanım yokken imzalandıktan sonra ne dediler bir hatırlayalım. Bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık, memur kazandı. Merkez Bankası 6. Dönem toplu sözleşmeleri yapılırken 2022 yılı için enflasyon beklentisi %7.8 idi. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası 2022 yılsonu enflasyon beklentisini güncelleyerek %68.06 yaptı. Burada da kalmayacak, Kasım ve Aralık ayları eklendiğinde %70-80 ler bandına çıkacak. Peki kamu çalışanlarının ücretleri güncelleniyor mu hayır… Bizlerin talepleri açık ve nettir! Tüm kamu çalışanlarının ücretleri insan onuruna yaraşır, YOKSULLUK SINIRININ üzerinde bir ücret olmalıdır. Talebimiz açık ve nettir! Tüm kamu çalışanları için gelir vergisi %10 da sabitlenmelidir. Talebimiz açık ve nettir! 1. Dereceye düşen her kamu çalışanı 3600 ek göstergeden yararlanmalıdır. Talebimiz açık ve nettir! Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, bu sınıfta olanların hepsi öğrenimine uygun kadrolara geçirilmelidir. Talebimiz açık ve nettir! İkramiye memurların da hakkıdır, tüm memurlara ikramiye verilmelidir. Sözleşmeli ayrımı ortadan kaldırılmalı, farklı alternatifler düşünülmeden tek seçenek olarak 4-B statüsündeki tüm sözleşmeliler KADROYA geçirilmelidir. Talebimiz açık ve nettir! İşin ehillerinin görev yapması, kamuda adaletin sağlanması için MÜLAKAT artık tarih olmalı, göreve başlama ve görevde yükselmelerde EHLİYET ve LİYAKAT esas alınmalıdır.

 

Kıymetli yol arkadaşlarım,

Kamu çalışanlarının makus talihini değiştirmek için, toplu sözleşme masalarında geleceklerini çalanlara  DUR  demek için Siyaseten Bağımsız Sendikacılık Türkiye de Kamu Çalışanlarının tek umududur. Kamu çalışanlarımız şuna emin olsunlar ki çocuklarının geleceğinden, kendilerinin alın terinden çalınan her kuruşun hesabını sormak bizlerin boynunun borcudur. Kamu çalışanları arkadaşlarımız bilsinler ki siyasi sendikalara mecbur değiller. Çünkü başta BASK çatısı altındaki sendikalarımız ile bugün burada sesiniz olan tüm sendikalar sizlerin sesi olarak sahada, meydanlardadır. Sizlerin derdi bizim derdimizdir. Bizler fildişinden kulelerde ahkam kesenler değiliz, olmadık, olmayacağız.

 

 Sizlerle beraber bu kutlu yolda çocuklarımıza alın terimizin karşılığı olan bir miras bırakacak olmaktan, bu yolda sizlere beraber haklı davamız için mücadele etmekten onur duyuyorum.

 

Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

 

 

YORUM YAZ