BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: GÖZÜMÜZDEKİ KORKU DEĞİL, HAYAL KIRIKLIĞI

BASK bagimsiz-saglik-sen-baskani-bayraktar-gozumuzdeki-korku-degil-hayal-kirikligi

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: GÖZÜMÜZDEKİ KORKU DEĞİL, HAYAL KIRIKLIĞI

Tüm gelişmiş ülkelerde trafikteki araçlar hasta hastaneye yetiştirilsin diye ambulanslara yol verirken, Mersin’de yaşanan olayda hasta taşıyan ambulansın yol vermesini isteyen iki şehir eşkıyası ambulans şoförünü darp etti. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Mersin’de hasta taşıyan ambulans şoförü Arif Azık’a yol verme nedeniyle çıkan arbedede sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmasını kınayarak, “Şiddete uğrayan sağlıkçıların gözünde göreceğiniz duygu korku değil yalnızca hayal kırıklığıdır. Sağlıkçıların hem kendilerine sağlık sunmaya çalışanlar tarafından darpedilmesi hem de yetkililerin bu yaşananlara sessiz kalması artık kabul edilemez boyutlardadır” dedi.

Mersin’de 7 eylül tarihinde saat 11.10 civarlarında Mersin Şehir Hastanesi’nde görevli ambulans şoförü Arif Azık, ambulansta hasta varken yol üzerinde araç olması nedeniyle durduğu esnada arkasındaki araçta bulunan iki kişinin saldırısına uğradı. Arif Azık Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod birimine şikayette bulunurken, edinilen bilgiye göre olay ambulansın peşindeki araçta yer alan Nihat Aslan ve Erdal Aslan isimli iki kardeşin Azık’tan yol vermesini istemesi ile başladı. Hastaneye hasta yetiştirmeye çalışan Azık, yolun kapalı olması nedeniyle ilerleyemezken araçlarından inen Nihat ve Erdal Aslan kardeşler ise yolu açmasını isteyerek Azık’a sözlü ve fiziki saldırıda bulundu. Olay güvenlik görevlileri tarafından kontrol altına alınırken her iki tarafta birbirinden şikayetçi oldu. Azık’a muayene olduğu hastane tarafından darp ve istirahat raporu da verildi. Azık yaptığı açıklamada olay sonrasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Bahar Aydınlı ile görüşmek isteğini ancak başhekimin kendisi ile görüşmediğini de sözlerine ekledi.

ARTIK YETER

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, üyeleri olan Arif Azık’ın saldırıya uğramasına tepki göstererek, sağlıkçıların maruz kaldığı şiddetin artık son bulmasını istediklerini ifade etti.

Hükümet ve Meclis tarafından bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılarak sağlıkçılara şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasının sağlanması gerektiğini ifade eden Bayraktar, Azık’a saldıran şahısların en ağır şekilde cezalandırılmasını ve bu kararın da tüm sağlık çalışanları için örnek teşkil etmesini istedi. Bayraktar, “Bu tarz insanlar verilen yargı kararlarından daha da cesaret almaktadır. Biran önce sağlıkçıya uygulanan şiddete verilen yargı desteği son bulmalıdır” dedi.

Hastanelerde güvenlik seviyesinin düşük olduğunu belirten Bayraktar, güvenlikçilerin de şiddet olaylarında etkisiz kaldığını bu nedenle ilave tedbirler alınması gerektiğini kaydetti.

SGK HAKLARINDAN YARARLANAMASINLAR

Bayraktar, alınacak tedbirlerin başında sağlık personeline şiddet uygulayan saldırganların SGK haklarından 6 ay boyunca yararlanmaması tedbirinin de olması gerektiğini belirtti. Bu tarz bir saldırıda bulunanların sağlık harcamalarını cebinden ödeyerek cezalandırılması gerektiğini de anlatan Bayraktar, “Bu uygulamanın da şiddete karşı caydırıcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

TEDBİRLER ACİLEN ALINMALI

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence altına alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının şiddetten arındırılması için acilen düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ancak beklentileri karşılamayan “Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyasının hükümet tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bayraktar, hastane yönetiminin konuya el atmasını ve saldırganların cezalandırılması için de mücadele vermeleri gerektiğini ifade ederek, “Şiddete maruz kalan arkadaşımızın görüşmek istediği Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Bahar Aydınlı’nın kendisi ile görüşmemesi ise bizleri derinden üzmüştür. İdarecilerin böylesi durumlarda çalışanlarına sahip çıkması ve yanlarında olması gerekmektedir. Üzülerek söylemek zorundayız ki bu tavır nedeniyle arkadaşımız bir kez daha cezalandırılmıştır” dedi.

 

YORUM YAZ