BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

15 TEMMUZ’DA EHLİYET, LİYAKAT VE DEVLETE SADAKATİN ÖNEMİNİ YENİDEN VURGULAYALIM

BASK -temmuzda-ehliyet-liyakat-ve-devlete-sadakatin-onemini-yeniden-vurgulayalim

Demokrasi ve Millî Birlik Günü ve Devletin içinde çöreklenmiş hain bir grubun gerçekleştirdiği 15 Temmuz 2016 tarihindeki kanlı ve alçakça darbe girişiminin altıncı yıldönümü vesilesiyle bir basın açıklaması yapan BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ açıklamasında şu hususlara yer verdi:

 

“15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen kanlı, alçakça ve hain darbe girişiminin yıldönümünde BASK adına aşağıdaki hususları milletimize ve kamuoyuna hatırlatmayı bir demokrasi borcu görüyoruz:

 

Bağımsızlığı şiar edinmiş, sivil bir demokratik kitle örgütü olmanın sorumluluğu ile 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin yıldönümünde üye sendikalarımızla birlikte; Anayasamızın, devletin, anayasal kurumların ve demokrasinin yanında olduğumuzu ve olacağımızı  tekrarlıyoruz.

 

BASK olarak, paralel devlet yapılanmasının ve yapılanmalarının devleti ele geçirme stratejisine ilişkin olarak birkaç hususu hatırlatmak görevimiz ve demokrasi borcumuzdur:

15/16 Temmuz 2016 Gecesinde; başta TBMM olmak üzere önemli devlet kurumlarının ve darbeye cansiperane direnen vatandaşlarımızın ve güvenlik güçlerimizin üzerine kurşunlar, bombalar yağdıracak, 251 kişiyi şehit edecek, 2 bin kişiden fazla vatandaşımızı silahlarıyla, zırhlı araçlarla yaralayacak denli alçaklaşanlar, milletimizin dini duygularından, en çok da siyasilerin “iyi niyet”inden “gaflet ve dalalet”inden azami ölçüde faydalanmıştı.

Bu ağın devlet aygıtından en küçük zerresine kadar hukuk içinde temizlenmesi, devletin bekası için elzemdir.

 

Bu çerçevede BASK olarak gözden kaçırılmaya çalışılan bir hususa dikkat çekmek istiyoruz:

Anılan örgüt devletin en stratejik kurumlarına bile rahatlıkla sızabilmiş, bürokrasinin kilit noktalarında yığınak yapabilmiştir. Bürokrasinin her alanına sızabilmiş olmaları, kamu bürokrasisini alenen yönetir konuma gelebilmeleri de ibret ve dehşet vericidir. 

15 Temmuz 2016  tarihinde  Türkiye uçurumun kenarından dönmüştür.

 

KAMU İDARESİNDE EHLİYET VE LİYAKAT

 

Evrensel ilke olan ehliyet ve liyakat kuralının kamu yönetiminde hayata geçirilmelidir. Kamu kurumlarına personel alınması, görevin gerektirdiği ehliyet ve liyakat kuralına bağlanmalı, görevde yükselmeler için de bu kriterler geçerli olmalıdır.

Anayasanın 128 inci maddesindeki “Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilme usul ve esasları, kanunla özel olarak düzenlenir” hükmüne rağmen 39 yıldır anılan kanunun çıkarılmamış olmasının izahı yoktur. Genel müdür ve bağımsız başkanlıkların altındaki tüm kadrolar sınava tabi olmalı, mülakatlar kaldırılmalıdır.

Üst düzey kademe yönetici atamalarının iktidarların keyfi tasarrufuna veya üst düzey yöneticilerinin iki dudağı arasına bırakılmasının FETÖ tarafından fırsat olarak kullanıldığı, üst düzey yöneticilerle paralel devlet yapılanması gerçekleştirildiği, böylece 15 Temmuz hain darbe girişiminin kilit taşlarının döşendiği asla unutulmamalıdır.  Hatadan ders alınmalı bu yol kapatılmalıdır.

Bu çerçevede genel müdür ve bağımsız başkanlıkların altındaki tüm kadrolar görevde yükselme sınavına tabi olmalı, böylece şube müdürü olma sınavında bile başarı gösteremeyenlerin daha üst göreve atanmalarının önüne geçilmelidir.

 

HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN ÖNLENMESİNİ DEVLETİNE BAĞLI KALANLARA VE DİRENENLERE BORÇLUYUZ

 

Unutulmamalıdır ki; 15 Temmuz darbesinin önlenmesini Devletine bağlı kalanlara ve darbeye direnenlere borçluyuz.

 

Adı ne olursa olsun Devletin birimleri içerisine elemanlarını yerleştirmeyi amaçlayan her grup veya yapının aynı ihanet şebekesinin farklı versiyonu olduğunun ve olacağının bilinmesi ve tedbir alınması gerekmektedir.

 

Demokrasi ve Millî Birlik Gününü tebrik ediyor, bu vesileyle hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, milletimize baş sağlığı, gazilerimize sağlıklı ve mutlu ömür diliyoruz.

 

Demokrasimiz daim, adaletle koruduğumuz Cumhuriyetimiz baki olsun.”

 

 BASK BASIN BÜROSU

 

 

YORUM YAZ