BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

BASK -mart-dunya-kadinlar-gunu-kutlu-olsun

 “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Grevde can veren kadın işçilerin anısını yaşatmak ve verdikleri emek mücadelesini hatırlatmak için her 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında fedakârlıklarıyla yeniden devlet kurma yükünü paylaşan Türk kadınının dünyaya örnek teşkil edecek şekilde yetişmesi ve toplumsal hayat içerisinde yerini alması için döneminin en ileri adımlarını atmıştır. Türk kadınına verilen haklar Cumhuriyetimizin önemli kazanımlarından biri olmuştur

Kadın haklarına verilen önem, bir toplumun medeniyet düzeyinin en önemli göstergelerinden biridir. Kadının toplumsal hayatın her alanına güçlü bir şekilde katılabilmesi, toplumların gelişimi ve daha hızlı kalkınması bakımından temel bir gereksinimdir.

Anadolu Eğitim Sendikası insan olmanın önemini vurgular.

Anadolu Eğitim Sendikası kadınlarımız yaşadığı sorunların, ayrıştırıcı dil kullanarak değil kadın-erkek omuz omuza örgütlü mücadele vererek çözüleceğine inanır.

Anadolu Eğitim Sendikası Türkiye’nin aydınlık yüzü olan kadınlarımızın sesinin sadece 8 Mart’ta değil, her gün duyulması gerektiğini bilir ve bunun için çalışır.

Çalışan, üreten, yetiştiren, hayallerinin peşinden cesaretle giden, hayatın ağır yüklerini omuzlarında taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, kalplerine kocaman sevgileri sığdıran ve asla pes etmeyen umut kaynağı olan  kahraman kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü\'nü kutluyorum.

 

 

 

                                                                                              Ayşe URKAYA

  • BASK Genel Başkan Yardımcısı

YORUM YAZ