BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

BASK -agustos-zafer-bayramimiz-kutlu-olsun

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

TÜRKİYE’NİN DIŞINDA, 1. DÜNYA SAVAŞINDA YENİLEN HİÇBİR MİLLET DİRENİŞ GÖSTERMEDİ.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sevr bahane edilerek işgal edilmeye başlayan Anadolu topraklarında Mustafa Kemal Paşa önderliğinde filizlenen ve 30 Ağustos 1922 günü zaferle noktalanmış İstiklal Mücadelesinin 100. Yıldönümündeyiz.

İşgal güçlerinin Batı Anadolu üzerinden Ankara’ya doğru saldığı Yunan Kuvvetlerine karşı 26 Ağustos 1922 günü başlatılan Büyük Taarruz’un 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde zaferle sonuçlanması, kurulacak bağımsız bir devletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk habercisi olmuştur.

30 Ağustos, sadece işgal altındaki vatan topraklarının düşmandan kurtarılması değil, mazlum milletlerinin istiklal mücadeleleri için de emsali bulunmaz bir örnektir.

Yok edilmek ve tarihten silinmek istenen bir milletin her türlü yokluğa rağmen, dönemin süper güçlerine, onların piyonlarına ve işbirlikçilerine karşı başardığı istiklal mücadelesi, sadece Türk tarihinin değil insanlık tarihinin de altın sayfalarına yazılmış emsalsiz bir destandır.

Ezilen ve sömürülen, bağımsızlık mücadelesi veren milletler için gıpta ile bakılan ve örnek alınan bir mücadele örneği olmuştur.

Çünkü bir tarihçimizin dediği gibi, “1. Dünya Savaşından sonra Türklerin dışında hiçbir mağlup millet direniş göstermedi.”

AĞUSTOS, ZAFERLER AYIDIR.

Türk tarihinde; Türkleri Anadolu kapılarını açan Malazgirt (1071), Osmanlı’nın Doğu’ya ilerleyişinin sembolü Otlukbeli (1473), Suriye, Mısır ve Afrika yolunu açan  Mercidabık (1516) ve tarihin en büyük ve en kısa meydan muharebelerinden sayılan  Mohaç (1526) zaferleri nedeniyle zaferler ayı olarak bilinen Ağustos ayı, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz sonunda 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesinde kazanılan son zaferle bir kez daha taçlandı.

 

Bu düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden bütün istiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz.

BASK GENEL MERKEZİ

YORUM YAZ