BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

YOKSULLUK SINIRI 53 BİN TL, ORTALAMA MEMUR MAAŞI 33 BİN TL! AÇLIK SINIRI 16 BİN TL, ORTALAMA EMEKLİ SANDIĞI MAAŞI 15 BİN TL!

BASK yoksulluk-siniri-bin-tl-ortalama-memur-maasi-bin-tl-aclik-siniri-bin-tl-ortalama-emekli-sandigi-maasi-bin-tl

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ yoksulluk sınırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

 

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2024 Şubat ayı sonucuna göre;

 

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 16.257 TL’ye,

 

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 52.955 TL’ye,

 

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 21.189 TL’ye yükseldi.

 

Ortalama memur maaşının 33.461,1 TL olduğu, ortalama emekli sandığı aylığının 15.445,4 olduğu gününüzde memurlar yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışırken emeklileri de açlık sınırının altında ücret almaya devam ediyor.

 

2024 yılında alınan %15’lik artışın büyük bir kısmı zaten Ocak ayında erimiş, Şubat ayında oluşacak enflasyon ile de bu artış tamamen eriyecektir. Temmuz ayına kadar artış almayacak olan memur ve emeklileri, o zamana kadar gerçekleşecek enflasyonu da cebinden ödeyecektir.

 

Yıllardır YETKİLİ olduklarını söyleyenler toplu sözleşmeler sonucunda memuru yoksulluğa, emeklileri ise açlığa mahkum etmiştir.

 

Kamu çalışanı arkadaşım; sen YETKİLİ ama ETKİSİZ sendikalara üye olarak yetki vermeye devam ettikçe bu tablo değişmeyecektir.

 

Çalışırken yoksulluk sınırı üzerinde ücret alabilmek, emekliliğinde hak ettiğin ücreti alarak emekliliğin tadını çıkarabilmek için şimdiden BASK ve bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyorum.

 

 

YORUM YAZ