BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

ÖĞRETİCİ: MEMURLARIN SENDİKA ÜYELİK-İSTİFA İŞLEMLERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN OLMALIDIR

BASK ogretici-memurlarin-sendika-uyelik-istifa-islemleri-e-devlet-uzerinden-olmalidir

ÖĞRETİCİ: MEMURLARIN SENDİKA ÜYELİK-İSTİFA İŞLEMLERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN OLMALIDIR

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, devlet memurlarının sendikal işlemlerinin işçilerde olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılabilmesi gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları şöyle;

7 Kasım 2013 tarihinden itibaren 6356 sayılı Yasa’nın 19. Maddesi gereğince işçi sendikalarına üyelik işlemleri E-devlet üzerinden yapılmaya başlanmış, böylece işçiler ve işçi sendikaları için kolaylık getirilmiş, evrak, posta ve gereksiz bürokrasi işlemleri azaltılmıştır.

Ancak memur sendikalarında ise durum böyle değildir. Bir kamu personelinin, 3’er nüsha olarak doldurduğu üyelik ve istifa formları oldukça bürokratik işlemler gerektirmektedir.  Özellikle bu salgın döneminde bu bürokratik işlemler gecikmekte ve kamu çalışanlarını zor durumda bırakmaktadır.

Daha önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayın Fuat OKTAY yaptığı açıklamada memurların da sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabileceğini belirtmişti. Ancak açıklamanın üzerinden yaklaşık sekiz ay geçmesine rağmen bu konuda bir adım atılmamıştır.

Bu konuda yapılan çalışmalar hızlandırılmalı, memurlar da sendika üyelik ve istifa işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmelidir.

YORUM YAZ