BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

KOCAELİ TEMSİLCİMİZ SAMİ AYYILDIZ: "YEP’in öngörüleri çökmüştür"

BASK kocaeli-temsilcimiz-sami-ayyildiz-quot-yepin-ongoruleri-cokmustur-quot-

‘YEP’in öngörüleri çökmüştür’

4 Ekim 2018 Saat: 16:35

“ÇAĞDAŞ KOCAELİ GAZETESİ”

Ayşe AYDIN - BASK Kocaeli İl Temsilcisi Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız,  Eylül ayı enflasyon oranının açıklanması ile yaptığı basın açıklamasında devletin aşırı yoksullaşmaya karşı tedbir alması gerektiğini ve 4. Dönem Toplu Sözleşmenin Ekim ayından itibaren revize edilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 ‘ENFLASYONHEDEFİ TUTMAYACAK’

Açıklamasında eylül ayı enflasyon rakamlarına yer veren Başkan Ayyıldız, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Eylül ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 6.30, Aralık ayına göre ise yüzde 19.37  oranında artmıştır. Temmuz ayında memur ve emeklilerine verilen yüzde 3,5 artış   dönemin bitmesine üç ay kala erimiş, memur ve emeklileri yüzde 5,84 alacaklı hale gelmiştir. Asgari ücretlilerin Ocak ayında aldıkları 199,06 TL tutarındaki artışın  tamamı, yılın ilk dokuz ayında erimiş, asgari ücretle çalışanlar cepten yemeye başlamıştır. Açıklanan TÜİK oranları,  2018 yılı için öngörülen yüzde 20.80’lik enflasyon hedefinin tutmayacağını göstermektedir” dedi.

 ‘180 TL ERİDİ’

Ayyıldız, “BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in  açıkladığı Eylül  ayı enflasyon oranı, bekar memurlar üzerinden (çalışmayan eş ve çocuk yardımları hariç) değerlendirildiğinde kayıpların özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki  bir hizmetlinin aylığının, sadece Eylül  ayı enflasyonu ile  179,26 TL’lik kısmı erimiştir. Aynı şekilde; 9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun sadece Eylül  aylığındaki erime 192,10 TL, 7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin sadece Eylül  aylığındaki erime 246,22 TL, 8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun sadece Eylül  aylığındaki erime 314,16 TL, 12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin sadece Eylül  aylığındaki erime 210,76 TL, 1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) sadece Eylül  aylığındaki erime 333,70 TL olmuştur” dedi.

 ‘YOKSULLAŞMA KORKUSU SARDI’

Memurlar ve emeklilerin yoksulluk sarmalı ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Ayyıldız, “Yüksek enflasyon, memurların satın alma gücünü azaltmakla kalmayıp yoksulluk riskinin tabanını genişletmektedir. Kredi ve kredi kartı faizleri hızla yükselmeye devam ederken bankalar memurlara verilecek kredi miktarını sınırlama yolunu seçmiştir. Okulların açılmasıyla eğitim harcamalarının arttığı, kışın yaklaşması nedeniyle ısınma maliyetlerinin yükseldiği, yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş nedeniyle vergi yükünün arttığı bir dönemde, yılın bitimine 3 ay kala memurlar geçim sıkıntısı nedeniyle yoksullaşma korkusu ile karşı karşıyadır” dedi.

 

YORUM YAZ