BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

KOCAELİ TEMSİLCİMİZ SAMİ AYYILDIZ: "MUTFAĞIMIZ HALA YANIYOR!"

BASK kocaeli-temsilcimiz-sami-ayyildiz-quot-mutfagimiz-hala-yaniyor-quot-

Mutfağımız hala yanıyor’

Mart ayı enflasyon oranını değerlendiren BASK İl Temsilcisi Sami Ayyıldız, “Ne yazıkki mutfaktaki yangının söndürülememiştir” dedi

6 Nisan 2019 Saat: 10:28

 

Ayşe AYDIN - Mart ayı enflasyon oranını değerlendiren BASK İl Temsilcisi Sami Ayyıldız, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayında enflasyon (TÜFE) yüzde 1,03 artmıştır. 2019 yılının ilk üç ayında TÜFE enflasyonu yüzde 2.27 olmuştur. Kasım ve Aralık aylarında ısmarlama yöntemi ile eksi (-) açıklanarak 2018 yılı enflasyon oranına çekilen ayarın, Ocak ve Şubat yanı sıra Mart ayında da devam ettirildiği anlaşılmaktadır. Mart ayında, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık enflasyon artışının yüzde 2.44 olduğu görülmektedir. Bu oran memur ve emeklinin gerçek enflasyonudur. TÜİK’in açıkladığı rakamlar memur ve emekli için mutfaktaki yangının söndürülemediğini ve devam ettiğini göstermektedir” dedi. 
‘MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MART KAYIPLARI’
Memur ve emeklilerin Mart ayı kayıplarını da hatırlatan Ayyıldız, “TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin toplu sözleşme gereği Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışın 71,52 TL’si erimiştir. Aynı şekilde; 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 76,64 TL’dir. 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 86,92 TL’dir. 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Mart ayındaki erime miktarı 125,34 TL’dir. 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Mart ayındaki erime miktarı 84.09 TL’dir. 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Mart ayındaki erime miktarı 133,14 TL’dir” dedi.
‘TALEPLERİZ YİNE ELİMİZDE KALACAK’
Başkan Ayyıldız, açıklamasının devamında “Memur ve emeklileri geçim derdinde ve ülke ekonomik sorunlarla karşı karşıya iken BDDK verilerine göre 2019 yılının ilk iki ayında, banka hesaplarında 1 Milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısının 2 ayda 3 Bin 481 kişi arttığı açıklandı. Hal böyle iken Mart ayında yapılması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının seçimlerden sonraya ertelenmesi, Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklilerinin taleplerinin yine karşılanmayacağına işaret etmektedir” ifadelerini kullandı. 
‘3600 VAADİ YERİNE GETİRİLSİN’
“Seçim öncesinde, her kesime bol keseden imkan sağlayan iktidara yaranmak için toplantı erteleyenler, en uygun ortamda memurların taleplerini gündeme taşımaktan kaçınmışlardır” diyen Başkan Ayyıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Memurlar yetkili sendikalardan bu peşkeşin hesabını soracaktır. 3 Nisan sabahında benzine yapılan 19 kuruşluk zamla uyanmanın, seçim sonrasına saklandığı iddia edilen zamların habercisi olduğuna inanmak istemiyoruz. 24 Haziran seçimlerinden beri 9 aydır bir türlü gündeme gelmeyen 3600 ek gösterge vaadinin, tüm memurları kapsayarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracak şekilde yasal düzenleme ile hayata geçirilmesini istiyoruz.”

(https://www.cagdaskocaeli.com.tr/mutfagimiz-hala-yaniyor-h99205.html?fbclid=IwAR1ZoOPwEt4In5oONCIo0vcPXADS913lxGNX0x2XwzUV6y8onbiMhxuAeZI)

YORUM YAZ