BASK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

BASK ATATÜRK
ATATÜRK & BASK

2018 Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Sayın Cansel Güven’e Verildi

BASK -basogretmenlik-onur-odulumuz-sayin-cansel-guvene-verildi

2018 Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Sayın Cansel Güven’e Verildi

Anadolu Eğitim Sendikasının 2005 Yılından başlayarak gelenekselleştirdiği Başöğretmenlik Onur Ödüllerinin 14. Sü, eğitim ve eğitim çalışanlarının örgütlüğü adına yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Başkent Öğretmenevinde yapılan törenle Sayın Cansel GÜVEN’e takdim edildi.

AES Onur Kurulunun teklifi ve yönetim kurulunun kararıyla 2018 yılı Başöğretmenlik Onur Ödülüne layık bulunan Cansel GÜVEN; ailesi, öğretmen dostları ve öğrencileri yanında sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen törende ödülünü aldı. AES merkez yönetim kurulu üyeleri dışında Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bayram Zengin, Bağımsız Büro Sen Genel Başkanı Sayın Remzi Kızılkaya, Bağımsız Sağlık Sen Genel Başkanı Sayın Mehmet Bayraktar, Bağımsız Tarım Orman ve Çevre Sendikası  Genel Başkanı Erdal Bayram, Bağımsız Enerji Sen Genel Başkanı Hanife Yazar, BAKZİFED Yönetim Kurulu başkanı Bahri Küpeli, Güven Hastaneleri Genel Müdürü Sayın Aylin Yaman, MÜZED Genel Başkanı Sayın Refik Saydam, Eğitimci Yazar Sayın Şahin Aybek, gazeteci Sayın Nuri Şahin, Silivri Çizgi Koleji müdürü başöğretmenlerimizden Akın KARABAĞ, Anadolu Eğitim Sendikasının çeşitli il ve ilçe temsilcileriyle kurucu üyeleri ödül törenimize katılan konuklar arasında yer alarak bizi onurlandırmışlardır, teşekkür ediyoruz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Cansel Güven’in özgeçmişini içeren sinevizyon gösterimi ile devam etti.

“İçinde bulunduğu koşullar namüsait olsa da, eğitimle aydınlanacak Türkiye için yılmadan çalışan bir Atatürk kızı” finaliyle alkışlanan gösterim sonunda ödül takdimi için Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Sayın Mehmet Alper ÖĞRETİCİ söz aldı. Öğretici konuşmasında; bu ödülün her yıl ulusal boyutta,  Atatürk öğretisi ile cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlı kalarak aydınlık nesiller yetiştiren, öğretmenlere ilham veren tek bir kişiye takdim edildiğini, Cansel GÜVEN’in bu ödülü çoktan hak ettiğini söyledi. Sayın GÜVEN’in öğretmenliği kadar, öğretmen örgütlülüğünde açmış olduğu onurlu, bağımsız yolu takip ve takdir ettiklerini belirten Mehmet Alper ÖĞRETİCİ; kendisiyle tanışmış ve çalışmış olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “emanetinizi, kurucu ilkelerimiz doğrultusunda koruyacağız başöğretmenim” şeklinde konuştu.

Ödül tesliminde duygulu anlar yaşanırken bir teşekkür konuşması yapan Cansel GÜVEN; bu özel ödül için öğretmenlerine, öğrencilerine ve Anadolu Eğitim Sendikasına müteşekkir olduğunu belirtirken “bir yol aldım ve bir şey başardıysam sizden öğrendiklerimin izi var” dedi. “Başöğretmen Atatürk gibi öğretisini de karalayarak eğitim yoluyla neslimizi tebaaya çevirmek isteyenler oldu” diyen GÜVEN; koşullar ne olursa olsun sınıfa giren Atatürkçü, aydın son öğretmen ölmedikçe bu amaca ulaşamayacaklar dedi.

Cumhuriyeti kurmak ve yükseltmek adına eğitim cephesinde devrimler yaratan Başöğretmen Atatürk gibi, Mustafa Necati, İsmail HakkıTonguç, Hasan Ali Yücel ve Fakir Baykurtlara mirasçı olduklarını belirten GÜVEN, nasıl büyük bir miras bırakmışlar ki, bitimsizmiş dedi. Mesleğin niteliğinde ve onurunda yaşanan erozyonda siyasiler kadar öğretmenleri de sorumlu tutan GÜVEN; “günlük çıkarına göre bıyığını, alyansını hatta sendikasını değiştirenlerle meslektaş değiliz” dedi.

İyi öğretmen olmanın, idealizm ve iyi öğretmen olma kaygısıyla mümkün olabileceğini söyleyen Cansel GÜVEN; genç meslektaşlarına yönelik hitabında: “size İnsan Atatürk’ü, Lider Atatürk’ü, Öğretmen Atatürk’ü unutturmak isteyenlere karşı bilgiyle ayakta durun. Haksızlığa uğradığınızda sızlanmayın, dilenmeyin, direnin. Kendi hakkınız kadar öğrencilerinizin de hakkını aramaktan geri durmayın. Ülkemizi gururlandıran ne kaldıysa hepsi biz öğretmenlerin eseri, ülkemizin geleceği için söz söyleme hakkını partileşmiş sendikalara kaptırmayın, bağımsız sendikacılıkta örgütlenin.  Söz söylemeyi, demokrasiyi, adaleti sınıfta tecrübe etsin öğrencileriniz, iyi yurttaş yetiştirmek ülküsünü hiçbir başarıya değişmeyin. Bir umudum sizdedir” şeklinde konuştu.

Ödülünü Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ'nin elinden alan Cansel GÜVEN katılımcılar tarafından coşkuyla alkışlandı.

Yalova’daki mirasımız Yürüyen Köşk’e ilişkin çalışmalarıyla bilinen akademisyen, yazar, emekli büyükelçi Sayın Metin ERDOĞAN’ın “yazmak için “beni yüreklendirdi” dediği Cansel GÜVEN’e hediye etmek için ulaştırdığı Dört Efsane Çevreci ( Mustafa Kemal ATATÜRK, Halikarnas Balıkçısı, Hayrettin Karaca) Kitabı Törene anlam kattı.

Başöğretmen Cansel GÜVEN’in büyük amcası Sayın İsmail PALAZ’ın yaptığı duygu dolu konuşma ve Başöğretmen ATATÜRK şahsında tüm öğretmenlere hediyesi olan şiiri konuklara duygu dolu anlar yaşattı.

Törenin sonunda Sayın Cansel GÜVEN ile birlikte uzun yıllar mesai paylaşan, sendikamız kurucu üyeleri arasında yer almış olan Sayın Yavuz Demirpek yönetimindeki Deneme Lisesi öğrencilerinden oluşan müzik grubu, performanslarıyla dinleyicilerin takdirini kazandı.

Atatürk’ün izinden yürümeyi sürdüreceğine duyduğumuz inançla başöğretmen Onur Ödülümüz Sahibi Sayın Cansel GÜVEN’i kutluyor, eğitim ve eğitimciden yana çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

YORUM YAZ