Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 733 kez okundu. | Kategori : TEMSİLCİLİKLERİMİZDEN
Haberin Tarihi :   09 Haziran 2017 - 04:17

Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, ‘80 MİLYON VEJETERYAN TESTİNE TABİ TUTULUYOR’

Büyüt
Küçült
Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, ‘80 MİLYON VEJETERYAN  TESTİNE TABİ

BASK il Temsilcisi Hayati Çam, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)' tarafından açıklanan Mayıs verilerini değerlendirdi:

‘80 MİLYON VEJETERYAN  TESTİNE TABİ TUTULUYOR’

7 Haziran 2017
BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Çorum il Temsilcisi Hayati Çam,  TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayındaki  % 0,45’lik TÜFE artışının, memurlara verilen Ocak zammının tamamını geri aldığı gibi,   memurları % 3,18 alacaklı hale getirdiğini belirterek; TÜİK mevsimsel birkaç ürünün pazara intikalini bahane ederek 80 milyon kişiyi vejeteryan testine tabi tutmaya başladığını söyledi.

BASK İL Temsilcisi Çam, açıklamasında şunları söyledi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mayıs  ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 0,45, Aralık ayına göre ise % 6,18  oranında artmıştır.

2017 yılının ilk altı ayı için memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan yüzde 3’lük artış geri alınmakla kalmayıp, memur ve emeklileri için % 3,18’lik alacak doğmuştur.

Ocak-Haziran  dönemi  için memurlara verilen artışın yılın ilk beş ayında eriyip alacaklı hale gelinmesi, önümüzdeki 1 ay boyunca memur ve emeklilerinin cepten yiyeceği  anlamına gelmektedir.

MEMUR KAZANDIKLARINI 
DEĞİL KAYIPLARINI

BİRİKTİRİYOR

Hükümet ile Memur-Sen arasına imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017’nin ilk altı ayı için memur ve emekliler enflasyon artışından doğan kayıplarını Temmuz ayına kadar sineye çekecekler, 1 ay daha kazandıklarını değil kayıplarını biriktireceklerdir.

Konuya evli, iki çocuklu, eşi çalışmayan memurlar üzerinden yaklaşacak olursak durumun özeti şudur:

TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranı ile; Ocak ayında 12/1 derece ve kadrodaki  bir hizmetli 84 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 173,04 TL kaptırmış, 89,04 TL alacaklı hale gelmiştir.

Aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki  bir memur 90 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 185,40 TL kaptırmış, 95,40 TL alacaklı hale gelmiştir.

7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmen 99 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 203,94 TL kaptırmış, 104,94 TL alacaklı hale gelmiştir.

1/4 derece ve kadrodaki  bir uzman doktor 162 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 333,72 TL kaptırmış, 171,22 TL alacaklı hale gelmiştir.

12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşire 97 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 199,82 TL kaptırmış, 102,82 TL alacaklı hale gelmiştir.

1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendis (büro) 143 TL zam almış iken, Mayıs ayı sonunda enflasyona 294,58 TL kaptırmış, 151,58 TL alacaklı hale gelmiştir.

EMEKLİLERİN AYLIKLARINDAKİ 
KAYIPLAR DA AYNI ŞEKİLDEDİR.

Benzer şekilde Ocak ayında ücreti 1.300 TL’den 1.404TL’ye yükseltilen asgari ücretlinin, bir yıllık bir süre için aldığı 104 TL artışın,  yılın ilk 5 ayında  86,77 TL’lik kısmı erimiş, Aralık sonuna kadar 7 aylık bir süre için 17,23 TL kalmıştır.

 

Enflasyon oranının düşük çıkmasında özellikle gıda sektöründe eksi 0,55 olarak belirlenen Mayıs ayı TÜFE oranının etkili olduğu anlaşılmaktadır. Birkaç ürünün dışında tarladan pazara intikal eden ürün olmadığı gibi, 80 milyon kişi vejeteryan beslenmemektedir. Anlaşılan TÜİK; mevsimsel olarak fiyat hareketlerini devreye sokarak 80 milyon kişiyi Aralık ayına kadar vejeteryan testine tabi tutmakta kararlıdır.’(BSGMEDYA)Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK