Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 604 kez okundu. | Kategori : TEMSİLCİLİKLERİMİZDEN
Haberin Tarihi :   05 Aralık 2017 - 21:21

BASK Adıyaman Temsilcisi Ahmet Yıldırım: “engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak gerekir”

Büyüt
Küçült
BASK Adıyaman Temsilcisi Ahmet Yıldırım: “engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak

BASK Adıyaman Temsilcisi Ahmet Yıldırım: “engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak gerekir”

BASK Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet Yıldırım 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet YILDIRIM 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak, “Engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak gerekir!” dedi.

YILDIRIM açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Birleşmiş Milletler tarafından 1992 Yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, ülkemizde adeta kurban bayramı gibi kutlanmaktadır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ülkemizde devlet erkanı ile şefkatle kucaklaşan temsili engelli görüntüleri ile servis edilmekte, muteber STK temsilcileri sayesinde coşkuyla kutlanmaktadır.

Bu özel gün kutlamaya değil, empati yapmaya, çözüm üretmeye bir vesile olmalıdır.

Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük zorluklara muhatap olan engellilerimiz, aileleriyle birlikte nüfusumuzun % 25 lik dilimiyle her gün, her an mağdur durumdadır.

Doğal nedenler kadar kazaların, ihmallerin de neden olduğu engelli olma hali yalnızca kaza-kader boyutuyla ele alınamaz. Engelli nüfusumuzun önemli bir kısmı önlenebilir kazalar, erken teşhisle tedavi edilebilir hastalıklar, akraba evlilikleri ile gebelik-doğum sırasındaki komplikasyonlar yüzünden engellidir.

Sosyal devletin görevleri arasında; engellileri rehabilite etmek, hayata kazandırmak kadar, bu sayıya yenilerinin eklenmemesi için tedbirler almak vardır.

Uygulamaya baktığımızda; AB hayalinde dönük bir adım gibi duran engelli istihdamını düzenleyen yasalar maalesef işletilememektedir.

KAMUDA BİLE ENGELLİ KOTALARI BOŞ TUTULUYOR

 “KAMUDA  64.191 ENGELLİ MEMUR KADROSUNUN 13.441’i BOŞTUR.”

Çalıştırma kotalarında özel sektöre akıl veren devlet, caydırıcı olmayan yaptırımlarla ricacı durumda iken, kendi bünyesinde çalıştırmak zorunda olduğu kadroların birçoğunu boş tutmaktadır.

Yasa gereği, kamu kurum ve kuruluşları kadrolarında % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Güncel verilere baktığımız zaman; kamuda istihdam edilmesi gereken 62.244 engelli personel kadrosunun 13.441’i boştur.

Atama bekleyen yaklaşık 1500 ü EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu öğretmen ise, kadrolu atanmalarıyla engelli öğrencilere rol modeli olacaklardır.

Engelliler bizimle yaşıyor ve hayatın içindeler. Ayrıcalık değil, hayata karışmak, üretmek için bir fırsat istiyorlar, yasalarca korunan haklarını talep ediyorlar. İşçi, memur, öğretmen olarak istihdam edilen, kendilerine sağlanan haklar ölçüsünde bir meslek sahibi olan engelli vatandaşlarımızın sorunları da iş bulmakla sonlanmıyor.

Birçok kurumda hatta okulda engelli rampası ve asansör donanımı ya eksik ya da işlevsizdir.
Protokol amaçlı REZERVE edilen asansörlerin varlığından da haberdarız.

Atama, tayin ve nöbet uygulamalarında pozitif ayrımcılığı hak eden engellilere “İş bulduğuna şükret!” denemez.

Aynı şekilde; sorumluluk vermeyerek değersizleştirmekengeli nedeniyle zorlanacağı işleri yüklemek, “Bir köşede otur ve maaşını al!” demek de engelli çalışanlarımızın zaman zaman uğradığı psikolojik saldırılar arasındadır, suçtur.

Talebimizdir ki; 3 Aralık nedeniyle hatırlanan, yılın 364 günü YOK sayılan engelliler, bizim aile üyelerimiz ve değerli iş gücümüzdür. Onları yok sayarak hamaset içinde gün kutlayanları asli görevlerini yapmaya çağırıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalık yaratsın, engelli hakları en kısa zamanda iade edilsin,

BASK ve bağlı sendikaların yöneticileri olarak mücadelemiz bu yönde sürecektir. Engelleri birlikte ve örgütlenerek kaldıracağız.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle birlikte yaşama ilkesinin hayata geçirilmesi için herkesi duyarlılığa, adım atmaya, engel çıkarmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.”Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK