Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 231 kez okundu. | Kategori : TEMSİLCİLİKLERİMİZDEN
Haberin Tarihi :   10 Haziran 2018 - 21:29

Adıyaman Temsilcisi Ahmet Yıldırım:.Enflasyon memurun cebini de boşalttı

Büyüt
Küçült
Adıyaman Temsilcisi Ahmet Yıldırım:.Enflasyon memurun cebini de

Enflasyon memurun cebini de boşalttı

BASK Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet YILDIRIM Mayıs ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.

 05 Haziran 2018 Salı 12:12

 

BASK Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet YILDIRIM Mayıs  ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; açıklanan oranın memur ve emeklilerini % 2,39 alacaklı hale getirdiğini, Ocak ayında yapılan artışın tamamının geri alındığı gibi memurların cepten yemeye devam ettiklerini belirtti.

Ramazan Bayramı öncesinde taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil kamu işçilerine ikramiye ödeneceğini ve emeklilere 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi verileceğini ifade eden  Hacı Ahmet YILDIRIM, memurlara da yasal hakları olan ikramiyenin verilmesini istediği  basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mayıs  ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 1,62, Aralık ayına göre ise % 6,39  oranında artmıştır.

Tüm kalemlerde artışın olması enflasyonun yükselme trendinin  devam edeceğini göstermektedir.

MEMUR VE EMEKLİ  % 2,39 ALACAKLI

2018  Ocak ayında aylıklara yapılan artışın tamamı  yılın ilk beş ayında eridiği gibi,  dönemin bitmesine bir ay kala % 2, 39 alacak doğmuştur.  Anlaşılan memur ve emekliler cepten yemeye devam edeceklerdir.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in  açıkladığı Mayıs  ayı enflasyon oranı, evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu  memurlar üzerinden değerlendirildiğinde kayıpların özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki  bir hizmetlinin aylığının, Mayıs  ayı enflasyonu ile  187,32 TL’lik kısmı erimiştir.

Aynı şekilde;

·         9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun sadece Mayıs aylığındaki erime 199,30 TL,

·         7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin sadece Mayıs aylığındaki erime 249,82 TL,

·          8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun sadece Mayıs aylığındaki erime 313,23 TL,

·         12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin sadece Mayıs aylığındaki erime 216,72 TL,

·         1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) sadece Mayıs aylığındaki erime 331,47 Tl olmuştur.

Asgari ücret ile çalışanlarda yılın ilk beş aylık kaybı, Ocak ayında alınan artışın % 52’si oranındadır.

Sözkonusu memurların dolar bazındaki Mayıs ayı kayıpları da ;

·         9/1 derece ve kadrodaki  bir memurun sadece Mayıs ayı kaybı dolar bazında 60,61 $,

·         7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin sadece Mayıs ayı kaybı dolar bazında 67,92 $,

·          8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun sadece Mayıs ayı kaybı dolar bazında 95,26 $,

·         12/3 derece ve kadrodaki  hemşirenin sadece Mayıs ayı kaybı dolar bazında 65,91 $,

·         1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) sadece Mayıs ayı kaybı dolar bazında 100,81 $’dır.

MEMURLAR VE EMEKLİLER YOKSULLUK SINIRI ALTINDA YAŞIYOR.

Düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmaları memurların tamamına yakının  yoksulluk sınırı altında aylık aldığını göstermektedir.

Türk-İş tarafından Mayıs ayında yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.686 TLyoksulluk sınırı ise 5.492 TL’dir. Bu durumda daire başkanı ve üzeri üst düzey yöneticiler çok az sayıdaki memurlar hariç tüm memurlar yoksulluk sınırı altında aylık almaktadır.

İşin ibret verici yanı ise; mevcut utanç tablosunun yegane sorumlusu Memur-Sen’in Nisan  ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını  1.865 TL ve yoksulluk sınırını 5.286 TLolarak açıklamasıdır. Memur-Sen’in açıkladığı bu rakamlar, imzaladığı sözleşme hükümleri ile açıkça alay etmektedir.

BDDK’ya göre 2018’in ilk 4 ayında bankadaki mevduatı 1 milyon liranın üzerinde olan mudi sayısı 10  bin 718 kişi daha artmıştır.  Milyonerlerin sayısındaki bu artış,  memur ve emeklilerinin enflasyon  karşısında devamlı kaybederken, Türkiye’nin refah payının kimlere aktığını ve kimlerin büyüdüğünü  göstermektedir.

HÜKUMET MEMURA ŞAŞI BAKIYOR: MEMURA İKRAMİYE YİNE YOK.

Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil kamu işçilerine Ramazan Bayramı öncesi ikramiye ödenecektir.

Emeklilere de Ramazan Bayramı öncesi 1.000 TL tutarında ikramiye ödenecektir.

Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlardır.

Memurların, üvey evlatmışçasına kapsam dışında tutulmaları ve ikramiye hakkından  mahrum bırakılmaları kabul edilemez. Hükumet memurlara şaşı bakmaktan vaz geçmelidir.

İkramiye 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesi gereği memurların yasal hakkıdır. 16 yıldır, sözde yetkili sendikalar tarafından iktidarlara peşkeş çekiliyor olması bu hakkı ortadan kaldırmaz. 

İktidarların, sözde yetkili sendikaların beceriksizlik ve vurdumduymazlıklarını fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi ne adalet ve eşitlik ilkesi ile, ne de  insaf  de bağdaşmaktadır.

Bu nedenlerle, Hükumetin üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçerek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye vermesini istiyor ve bekliyoruz.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Antalya Rent A CarTum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK