Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   30 Haziran 2018 - 18:18

TEK YOL BAĞIMSIZ SENDİKACILIK, TEK YER BASK VE BAĞLI SENDİKALARDIR!

Büyüt
Küçült
TEK YOL BAĞIMSIZ SENDİKACILIK, TEK YER BASK VE BAĞLI

HEDEFİMİZ BAĞIMSIZ SENDİKACILIK

Kamu görevlilerinin “sendika” başlığında kendi örgütlerini kurmaları, kamu görevlilerinin “sendikalaşmaya” artan ilgisi, sendika çatısında oluşan kitlesel güç ile bu gücün politik baskı olarak kendini göstermeye başlaması, ülkedeki ideolojik ve siyasi gruplarla kimi siyasi partilerin iştahını kabarttı.

Sendikalara destek verenlerin bir kısmı salt örgütlenme ve bu yolla hakların korunması, geliştirilmesi düşüncesindeydi ancak kimi ‘örgütçü’lerin kamu görevlilerinin hakkını korumak gibi bir derdi yoktu. Asıl dertleri siyasi veya ideolojik amaçlara hizmet, bir başka deyişle “davaya hizmet”ti.

Sendika ve konfederasyonların yönetim ve faaliyetleri, ilgili parti veya ideolojik merkezlerce belirlendi.

Sendikaların yönetimlerinde söz sahibi olanların marifetiyle, sendikal mücadeleden ya da hakkını korumaktan başka amacı olmayanlar sendika yönetimlerinden dışlandı, uzaklaştırıldı.

Sendika ve konfederasyonlar; ya bir siyasi partinin yan kuruluşu, arka bahçesi ya da yeni siyasi partilerin çekirdeği haline geldiler.

FETÖ BİLE SENDİKA VE KONFEDERASYONLAR KURDU

Kamu görevlilerin genel yapısı siyasi  kulvarları şenlendirmeye de uygundu. O kadar ki, 1990’lardan beri ülkeyi kan gölüne çeviren ayrılıkçı terör örgütünün bile bazı sendikalarda hatırı sayılır ağırlığı vardı ve bu ağırlığını hala sürdürebiliyor.

Dahası FETÖ bile örgütlenme gücünü görmüş, hem işçi (Aktif-İş) hem memur  (Cihan-Sen) sendika ve konfederasyonu kurmuştu.

Bu durum, 12 Eylül 1980 öncesi ideolojik çatışmalarını veya toplumun değişik kesimlerinde oluşturulan kamplaşmayı hatırlatırcasına, darbe dönemleri sonrasında da devam etti.

SENDİKALAR “SAĞLAM” VE “MUTEMET” KİŞİLERİN ELİNDE

Sendikalar, siyasi veya ideolojik amaç açısından sorun yaratmayacak “sağlam” veya “mutemet” kişilerin tekeline alındı. Ancak kamuoyuna yönelik söylemlerde sendikal içerikli ifadeler kullanılmaya veya öne çıkarılmaya da gayret edildi.

Böylece sendika adını taşıyan kuruluşlarda,

1.    Siyasi veya ideolojik gizli gündem;

2.    Üyelere ve kamuoyuna mesaj içeren açık gündem oluştu.

Üyelerin büyük bir çoğunluğu şüphelenmekle beraber gizli gündemlerden haberdar olmadı.

SİYASİ PARTİLERİN SENDİKALARI DA VAR, SENDİKALARDA KAHYALARI Ve KÖLELERİ DE!

“Sendika” adını taşıyan örgütler tekrar ilgili siyasi parti veya ideolojik merkezlerce zapturapt altına alındı. Tekmil verme ve tembih alma, sendika yöneticilerinin rutin görevleri haline geldi.

İşin en acı tarafı, sendikaların siyasal yapılar haline gelmesinde kamu görevlilerinin yani memurların da önemli ölçüde rolü oynamalarıdır.

Memurlar aslen hangi sendikanın hangi siyasi partinin, hangi ideolojik merkezin yan kuruluşu, arka bahçesi veya öncü gücü olduğunu bilmektedir. Yaptığımız anketlerde siyaseten bağımsız sendikacılığa duyulan ihtiyaç ön plana çıksa da “partizan olmayan sendikanın iş yapamayacağı” kabullenişi göze çarpmaktadır.

Memurlar, sendika üye listelerinin siyasi parti listeleri gibi olduğunu, araya çıkarcıların ve mevki-makam peşinde koşanların sızdığını görüyor ve biliyor.

Ama partiler, yan kuruluş veya arka bahçe sendikalarındaki yandaş yönetici, temsilci ve delegeler tarafından yardıma çağıracak, köle ruhlu ve her türlü alçaklığı ve namussuzluğu yapmaya hazır  -deyim yerindeyse- ajanlarının olduğunu da, bu ajanların kimler olduğunu da biliyorlar.

YILLAR GEÇSE DE YAPILAR DEĞİŞMEDİ

Siyasi partiler ve ideolojik merkezler, tapulu arsaları üzerinde gecekondu kurulmasına asla izin vermezler.

Fabrika ayarlarından sapanları havuçla değil sopayla hizaya getireceklerini o sendikaların yönetici ve üyeleri bilir.

Sendikalara müdahale edilmesi gerektiğinde müdahale edenler “iç işimizdir, kimseyi ilgilendirmez” derken; yöneticisi, temsilcisi, delegesi ve üyesi ile yan kuruluşlarındaki, arka bahçelerindeki adamlarına güvenmektedir.

2018 yılının ilk aylarında baz sendikalarda yaşananlar açıkça bu durumun özetidir.

Yetkili konfederasyon bile 2017 Ağustos ayındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 20. gününde toplantıya çağırdığı il temsilcilerinin tepkisinden korkup, “oranları enflasyon değil milletin adamı belirlesin!” derken, sadece temsilcilerini tehdit etmiyor, pazarlıkta etkisiz eleman olduğunu itiraf ediyordu.

Velhasıl geldiğimiz noktada:

TEK YOL BAĞIMSIZ SENDİKACILIK, TEK YER BASK VE BAĞLI SENDİKALARDIR!

Sendikaların, uluslararası sendika tanımına uygun olarak, “üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek” amacıyla siyasi partilerden, ideolojik gruplardan ve kamu makamlarından bağımsız hareket etmesi gerektiğine inananlar,  3 Nisan 2002 tarihinde bağımsız sendikaları kurarak bağımsız sendikacılığın temellerini attılar.

Aynı amaçla hareket eden bağımsız sendikalarla birlikte, 11 Nisan 2002 tarihinde de bağımsız sendikacılığın tek adresi BASK’ı oluşturdular.

BASK ve bünyesindeki bağımsız sendikaların kuruluş öyküsü budur.

BASK’ın “Siyasi partilerin vesayetine ve boyunduruğuna karşı çıkan, piyon ve payanda olmayan, gücünü çalışanlardan alan bağımsız bir sendikacılık”ı temel ilke edinmesinin sebebi de budur...

Kamu görevlileri olarak meslek onurumuz, sosyal ve ekonomik haklarımız, özlük haklarımızın geleceği için inisiyatif alacak olan bizleriz!

Bunun için, kapısında yalvaracak parti aramıyoruz, haklılığımıza ve örgütlü mücadeleye inanıyoruz.

Parti güdümlü sendikacılıkta artık deniz bitti, partizan sendikacılığın neye mal olduğu tecrübe edildi.

Mevcutlar evrensel tanımı ile sendika değilken toplanılacak yer BASK ve bağlı sendikalardır.

Herkesi BASK ve bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaya çağırıyoruz.

Haydi…

Aydınlık geleceğimizi birlikte kuralım.

Haydi…

Şimdi BASK’ı hayatımıza katmanın zamanı…

Şimdi BASK zamanı.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2019
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK