Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 649 kez okundu. | Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   21 Haziran 2017 - 15:53

Yönetmelik Sosyallikten de, Ulusallıktan da Uzak

Büyüt
Küçült
Yönetmelik Sosyallikten de, Ulusallıktan da

Yönetmelik Sosyallikten de, Ulusallıktan da Uzak

8 Haziran 2017 Tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Önemli Değişiklikler şunlardır;

a. Törenlerde uyulacak esasların belirlendiği düzenlemelere yer verilmemiştir.

b. 32 olan Öğrenci Kulüpleri 44 e çıkarılmıştır.

c. Milli Bayramların kutlanılmasına yönelik hükümler yeni yönetmelikte yer almamıştır. Bir süredir sistematik olarak kutlama ağırlığı, katılımı azaltılan bu bayramların ilgili yönetmelikte yer bulamamasının izahı olmaz.

d. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ülAmare Zaferi, Kutlu Doğum Haftası adında yeni etkinlik günleri belirli gün ve haftalar çizelgesine eklenmiştir.

e. Önceki yönetmelikte yer alan “gönüllü veli” ifadesi, bu yönelikte “gönüllü” başlığı altında “veli, kişi, üniversite, kurum ve kuruluşları” olarak tanımlanmıştır.

f. “Bayrak törenlerine, tören sırasında okulda bulunan yönetici, öğretmen, öğrenciler ile diğer görevliler, "Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevliler ve Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik" hükümlerine uygun bir kıyafetle katılır.” şeklindeki düzenlemenin kaldırıldığı görülmüştür.

g. Yeni yönetmelikte Mustafa Kemal Atatürk ve Ulusal Bayramlar vurgusunun bulunmayışı tarafımızdan kabul edilebilir olmadığı gibi Milli Eğitimin amaçlarına da uygun değildir.

h. Bayrak törenleri ile ilgili maddenin kaldırılması, öğrencilerimizin İstiklal Marşı hassasiyetinin yok olmasına neden olacaktır.Bayrağımız ve ulusal marşımız bizi bir arada tutan milli unsurlardır. Nesillerimizi bu değerlerden uzak tutmamak gerekir.

Sonuç olarak adı geçen yönetmelik adından beklenenin aksine milli benliğimiz, tarihimize ve devletimizin kurucusuna bağlılığımız adına kayıp bir metindir.

Atatürk, bayrak, vatan, ulus gibi değerlerimizden uzak olunmasının başımıza ne türlü sorunlar açtığı ortada iken, zaman harcamadan yönetmeliklerde, mevzuat ve programlarda ulusal değerlerimize daha çok sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz. Önemli günlerimizi önemli değerlerimize bağlı kalarak kutlamaya devam edeceğimiz bilinmelidir.

AnadoluEğitim SendikasıSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK