Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 692 kez okundu. | Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   15 Mayıs 2017 - 21:45

MÜFTERİ SİTENİN BAĞIMSIZ DİYANET SEN'E ALGI OPERASYONU...

Büyüt
Küçült
MÜFTERİ SİTENİN BAĞIMSIZ DİYANET SENE ALGI

Bağımsız Diyanet Sen Genel Merkezi bazı basın ve yayın organları tarafından İmam ve müezzinin geleceğiyle oynadılar başlıklı haber ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Sendikanın Genel Merkezinden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi.

MÜFTERİ SİTENİN BAĞIMSIZ DİYANET SEN'E ALGI OPERASYONU...

Diyanet camiasına yönelik yayın yapan bir sitede 12 Mayıs 2017 Cuma günü saat 15:55’te taraflı, gerçekleri çarpıtmayı amaçlayan, sendikamızı ve üyelerimizi küçümseyici ifadeler yer verilen, habercilik ahlakı ile bağdaşmadığı gibi hiçbir etik ve ahlak kuralıyla bağdaşmayan, gerçek dışı bir haber yayınlanmıştır. Bu nedenle; üyelerimiz başta olmak üzere tüm diyanet personelini doğru bir şekilde bilgilendirmek, sendikamız hakkında olumsuz intiba oluşturulmasının önüne geçmek için bir basın açıklaması yapılması zarureti doğmuştur.

 İmam ve müezzinin geleceğiyle oynadılar!” başlığıyla yayına girilen söz konusu yorum haberinde, “din görevlileri işgüzar bir sendikanın yaptığı açıklama sonrasında tedirgin oldu”, “iki gündür 3-5 üyesi ile irapta mahalli bile bulunmayan bir sendika, din görevlilerin moralini bozdu” gibi saygısız ve seviyesiz ifadeler yer almaktadır.

Yıllardır çalışanların moralini bozan, sürekli vaat pompalayan desteklediği sendikanın, basın ve yayın organı gibi haber yapan, taraflı davranan, yaptığı haberlerde saldırgan ve provokatif bir dil kullanan, yayın hayatına başladığı günden bugüne habercilik etik ve ahlak ilkelerinin tamamını ayaklar altına alan bu haber sitesinin yapmış olduğumuz çalışmadan nasıl etkilendiğine anlam verilmesi mümkün değildir.

Gerçi söz konusu haber sitesinin kalemşörlüğünü yaptığı sendika dışındaki sendikalara karşı karalama haberler yapması ilk değildir.

Çünkü malum yayın organı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunun ilgili maddesine göre Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunda faaliyet gösteren diğer sendikaların çalışmalarını çalışanlara duyurma yerine, haberi saptırıp farklı algı oluşturma peşindeler.

Bağımsız Diyanet Sen olarak yapmış olduğumuz çalışmalar ve açıklamaların tamamının diyanet personelinin geleceğine yönelik olduğu gibi söz konusu açıklamanın da diyanet personelinin geleceği ile alakalı olduğu doğrudur.

Çünkü Bağımsız Diyanet Sen sorumlu ve sorumluluklarını bilen, üyelerini ve diyanet personelini doğru bilgilendirmeyi amaçlayan, açıklamalarını resmi organlara ve resmi belgelere dayandıran bir sendikadadır.

Bağımsız Diyanet Sen …cak…cek şeklinde açıklamaları olmayan, konuyu saptırmayan, bilgi ve belgeye istinaden açıklama yapan bir sendikadır. Meyve veren ağacı taşlarlar misali bize yapılan bu saldırılar ve hakkımızda yapılan bu haberler sendika olarak var olduğumuzu diyanet personeline güvenli liman olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

Rotasyon konusunda Diyanet Sen’in sözü dışında kimseyi ciddiye almayın” deyip de bizim açıklamamızı neden ciddiye aldıklarını merak ediyor ve bunu kendilerine sormak istiyoruz.

Malum haber sitesinde sendikamız hedef alınarak yapılan yanlı, taraflı haberde din görevlilerinin morallerinin bozulduğundan bahsediliyor…

Evet din görevlilerinin moralleri bozuk çünkü yetkili sendika toplu sözleşme masasına odaklanmıyor.

Evet, moralleri bozuk çünkü büyükşehir yasası ile mahalle statüsüne geçen köylerde bulunan cami lojmanlarından kira alınıyor, din görevlilerine gerekli hukuki destek verilmiyor.

 Evet, moralleri bozuk, her yıl haziran ayı yaklaşınca rotasyon olacak mı olmayacak mı tereddütleri ile cami görevlileri diken üstünde duruyor.

Evet, moralleri bozuk, çünkü Kurum İdari Kurul Kararları uygulanmıyor veya Kurum İdari Kurul Kararlarının konusu olmayan hususlar gündem yapılıyor ve ardında da çözülmeyen sorunlar kazanım diye haber yapılıyor.

Evet, moralleri bozuk, çünkü merkezde ve bilhassa köylerde görev yapan arkadaşlarımızın kaldığı yerler ile ilgili ciddi bir çalışma yapılmıyor.

Evet, moralleri bozuk, çünkü adeta kangren haline gelmiş cami görevlilerinin ayak bağı olan dernekler ile ilgili hangi düzenleme ve çalışmalar var, varsa neler ?

Evet, moralleri bozuk, çünkü meslekte 30 yılını doldurmuş bir defa hacca gidememiş boynu bükük kurumdan emekli olacak yaşa gelmiş personelin hac ve umre görevlendirmelerinde ülke sıralamasına geçilmesi için ne zaman adım atılacak.

Evet, moralleri bozuk, çünkü Kuran kurslarının çeşitli sorunları var ve bunlarla ilgili ilgili ne gibi çalışmaları var.

Evet, moralleri bozuk, çünkü Camilerin ısınma yakıt sıkıntıları hala devam ediyor.

Evet, moralleri bozuk, çünkü BİMER ve CİMER üzerinden yazılan asılsız şikayetlerle alakalı personeli HUZURSUZ eden iftira derecesinde yapılan şikayetlerle huzuru kaçıp görev yapamaz hale gelen görevlileriler var. Bu şikayetlerle ilgili gerçek araştırma yapılmadan yapılan soruşturmalar ve yıldırmalarla ilgili hangi önlem alınması için çalışma yapıldı.

Evet, moralleri bozuk, çünkü MBSTS ile ilgili olarak bir düzenleme var mı varsa neler öğrenmek istiyorlar.

Evet, moralleri bozuk, çünkü ÖSYM üniversite sınav harcı için aldığı ücretin bir miktarını geri iade etti. Peki MBSTS ye giren personelin sınav ücreti katlanarak her yıl yukarı çıkıyor bununla ilgili ne gibi bir çalışma var?.

Evet, moraller bozuk çünkü din görevlileri mutsuz huzursuz ve 2014 yılından itibaren her yıl rotasyon ne olacak soruları ile görevlerine adapte olma sorunu yaşamaktadırlar.

Malum sitenin tarif ettiği gibi sendikamız üç beş üyeden müteşekkil değildir.

Sendikamız nitelikli bir sivil toplum örgütüdür. 3-5 üye diye ifade etmelerine rağmen yaptığımız doğru ve tarafsız sendikacılık sayesinde üyelerinin sırtından her ay on binlerce lira kazananların huzurlarını kaçırıyorsak ve birilerine dur diyebiliyorsak bu çalışmalarımız yetkiyi aldığımızda neleri yapabileceğimizi, bir gün mutlaka yetkili ve etkili sendika olacağımızı şimdiden göstertmektedir.

Bağımsız Diyanet Sen olarak malum sitede yayınlanan habere istinaden soruyoruz:

Yetkili sendika Din görevlilerinin sorunlarını çözmek yerine lâf kalabalığı yapıyor, rotasyon maddesi kalktı diyemiyor bunu neden sorgulamıyorsun?

Yetkili sendika madem Diyanet’e istediğini yaptırıyor neden yönetmelikteki rotasyon maddesini 2014 yılından bu güne kadar Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde farklı zamanlarda değişiklik yapılmış olmasına rağmen neden değiştiremedi?

Diğer taraftan insanların geleceği, umutları ile oynayan ve oyalayan konulara açıklama yapan yetkili sendikayı eleştirmek hususunda neden bu kadar tarafsız değilsiniz?

Açıklamamızda da ifade ettiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hukuk Devletidir. Bağımsız Diyanet Sen olarak 12 yıldır hukuk kuralları çerçevesinde yaptığımız sendikacılık kimseyi rahatsız etmesin.

Sendika olarak bir şeyler üretemeyenler diğer sendikalardan herhangi biri bir açıklama yaptığında suçluluk psikolojisi ile hemen kendi yayın organı gibi hareket eden site aracılığıyla üstünlük satma havalarına giriyorlar ama sorduğumuz sorunun cevabı yok. 
Bu şekilde konunun üstünü kapatacaklarını mı zannediyorlar? Siyasi göz boyamalarla biz buradayız arkadaşlar havası estiriyorlar. Bu sendikacılık değildir.

Rotasyonun askıya alınmasının yetkili sendikanın çalışmasıyla bir ilgisi olmadığını herkes bilmeli ve anlamalıdır. Bunu yetkili sendikanın başarısı gibi göstermeye çalışan malum haber sitelerini diyanet personelinin temiz vicdanlarına havale ediyoruz.

Din görevlilerine net bir cevap verme yerine rotasyon şu an Diyanet'in gündeminde bulunmuyor şeklinde haber yaptırarak güya sendikacılık yapıyorlar.

Habercilik etiği açısından uygun olmayan, gerçek habercilik anlayışı, tarafsızlık, ahlak ve hak etmediği halde birilerine üstünlük sağlamak gibi girişimler ahlaki olmadığı gibi, habercilik etiği açısından da üzüntü vericidir.

Bu haberi kaleme alanlar/aldıranlar şunu iyi bilmeli ki Bağımsız Diyanet Sen üç beş üyeden müteşekkil kuru kalabalık değil çalışmalarıyla ses getiren bir sendikadır.

Bağımsız Diyanet Sen’in çalışmalarını, diyanet personelinin karşılaşmış oldukları sorunlarla ilgili çalışmalarını görmezlikten gelip, bu konularda başkalarına üstünlük sağlamaya çalışanların hangi hesapların peşinde olduklarını anlamakta zorlanıyoruz.

 

Mayıs ayı ve toplu sözleşme süreci yaklaşınca Diyanet Camiasında faaliyet gösteren diğer sendikaların açıklamalarına laf yetiştirmek yerine yetkili sendika yetkili olduğu masaya odaklanmalı, ilgili haber sitesi de ismiyle müsemma haberler yapmalıdır.

Bağımsız Diyanet Sen olarak Üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza gelen bilgi taleplerini sağlıklı şekilde cevaplamaya, diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, Din Görevlilerinin ve Kurum çalışanlarının sorunlarını ve çözüm yollarını bilen bir Bağımsız Diyanet Sen’in olduğunu ve herkesi Bağımsız Diyanet Sen çatısı altında mücadele etmeye davet ediyoruz.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK