Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 583 kez okundu. | Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   13 Mayıs 2017 - 22:46

MEMURLAR KAZANDIKLARINI DEĞİL KAYIPLARINI BİRİKTİRİYOR

Büyüt
Küçült
MEMURLAR KAZANDIKLARINI DEĞİL KAYIPLARINI

BASK: “Ramazan öncesinde memurlara, Nisan enflasyonu vurgunu”

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) İzmir İl Temsilcisi Erkan Arpaçay bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayındaki % 1,31’lik TÜFE artışının, memurlara verilen Ocak zammının tamamını geri aldığı gibi, memurları alacaklı hale getirdiğini belirterek Nisan ayı enflasyonunun Ramazan ayı öncesinde vurguna dönüştüğünü söyledi.

Tire Haberi - 05 Mayıs 2017 Cuma - 10:07

 

...

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) İzmir İl Temsilcisi Erkan Arpaçay bir basın açıklaması yaparak; TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayındaki % 1,31’lik TÜFE artışının, memurlara verilen Ocak zammının tamamını geri aldığı gibi, memurları alacaklı hale getirdiğini belirterek Nisan ayı enflasyonunun Ramazan ayı öncesinde vurguna dönüştüğünü söyledi.

ARPAÇAY, basın açıklamasında şöyle dedi: “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 1,31, Aralık ayına göre ise % 5,71 oranında artmıştır. 2017 yılının ilk altı ayı için memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan yüzde 3’lük artış geri alınmakla kalmayıp, memur ve emeklileri için % 2,71’lik alacak doğmuştur. Ocak-Haziran dönemi için memurlara verilen artışın yılın ilk dört ayında eriyip alacaklı hale gelinmesi, önümüzdeki 2 ay boyunca memur ve emeklilerinin cepten yiyeceği anlamına gelmektedir.”

MEMURLAR KAZANDIKLARINI DEĞİL KAYIPLARINI BİRİKTİRİYOR

“Hükümet ile Memur-Sen arasına imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017’nin ilk altı ayında memur ve emekliler enflasyon artışından doğan kayıplarını 2 ay daha sineye çekecekler, 2 ay daha kazandıklarını değil kayıplarını biriktireceklerdir.

Konuya evli, iki çocuklu, eşi çalışmayan memurlar üzerinden yaklaşacak olursak durumun özeti şudur: TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranı ile; Ocak ayında 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetli 84 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 160,16 TL kaptırmış, 76,16 TL alacaklı hale gelmiştir.

Aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki bir memur 90 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 171,60 TL kaptırmış, 81,60 TL alacaklı hale gelmiştir. 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmen 99 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 188,76 TL kaptırmış, 89,76 TL alacaklı hale gelmiştir.

1/4 derece ve kadrodaki bir uzman doktor 162 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 308,34 TL kaptırmış, 146,34 TL alacaklı hale gelmiştir. 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşire 97 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 184,62 TL kaptırmış, 87,62 TL alacaklı hale gelmiştir.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendis (büro) 143 TL zam almış iken, Nisan ayı sonunda enflasyona 272,65 TL kaptırmış, 129,65 TL alacaklı hale gelmiştir. Emeklilerin aylıklarındaki kayıplar da aynı şekildedir. Benzer şekilde Ocak ayında ücreti 1.300 TL’den 1.404TL’ye yükseltilen asgari ücretlinin, bir yıllık bir süre için aldığı 104 TL artışın, yılın bitmesine 8 ay kala 80,17 TL’lik kısmı erimiştir.”

ÇALIŞANLARA İKİNCİ VURGUN BES’TEN (BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ)

“Memurlar, bir yandan enflasyon ile boğuşurken, diğer yandan kamuoyunda BES olarak bilinen zorunlu emeklilik sistemine yakalanmışlar, yağmurdan kaçarken doluya tutulmuşlardır, 15 Nisan itibariyle, 46 yaşın altındaki memurların aylıklarından BES için yüzde 3 oranında kesinti yapılmıştır.

Bu miktar bir hizmetli için 61,00 TL, bir öğretmen için 80,00 TL, bir mühendis için 100,00 TL olmak üzere memurlar için ortalama 60 ila 100,00 TL arası ek kesinti demektir. Ancak memurlar, zorunlu kesintinin amacını anlamakta zorl anmaktadır.

Üst düzey yöneticiler hariç tamamı yoksulluk sınırının altında yaşayan kamu görevlileri, zorunlu BES kesintisini aylıklarına yeni bir tırpanlama yöntemi olarak görmektedir. Öte yandan kayıpların giderek yükselmesi yaklaşan Ramazan ayı öncesinde memurları ve memur emeklileri için ayrı bir sıkıntı konusu oldu.”

HABER:  Yiğit SOYLUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK