Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   07 Haziran 2017 - 09:38

AES: Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Yama Yapma İle Düzeltilemez

Büyüt
Küçült
AES: Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Yama Yapma İle

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Yama Yapma İle Düzeltilemez

 

Bilindiği üzere yaklaşık bir buçuk yıl önce, 28/10/2016 tarihli ve 29871 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren  “Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği” ile ortaöğretimi ilgilendiren diğer yönetmelikler yürürlükten kaldırılmış, tek yönetmelik ile ortaöğretim kurumları idare edilmeye başlanmıştır.

Bunun sonucunda irdelenmeden, ayrıntılar üzerinde çalışılmadan ortaya yeni bir yönetmelik çıkarılmış ve her birkaç ayda bir yapılan eklemeler ve değişikliklerle yönetmelik son durumuna getirilmeye çalışılmıştır.

Ortaya çıkan boşluğun son örneğini 9. Sınıflarda okutulan “Türk Dili ve Edebiyatı” dersi ile görmekteyiz. E okul sisteminde bu ders “Yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak dersler” arasında gösterilmiştir.

Artı olarak Talim Terbiye Kurulu’nun 31/01/2014 tarihli “Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi”nde dersin o zamanki adı ile  “Dil ve Anlatım” dersi yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders olarak kabul edilmesine rağmen yeni bir açıklama yapılmamıştır.

Yönetmeliğin ilgili 57.  maddesinin 2. bendinde “sorumlu geçer” ibaresi olsa da bu durum bu ders için yeterli değildir. Durumun düzeltilmesi için 05/06/2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunduk.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

  

           

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne

Acil ve Sürelidir

 

 İlgi:      a) 28/10/2016 Tarihli ve 29871 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim  Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

             b) 10/10/2014 Tarihli TTKB Ortaöğretim Kurumlar Haftalık Ders Çizelgesi

                                                   

Bilindiği üzere; ilgi a yönetmeliği ile Ortaöğretim kurumları yönetmelikleri tek yönetmelikte birleştirilmiş, diğer yönetmelikler yürürlükten kaldırılmıştır. Bu durum beraberinde bir takım boşlukları ortaya çıkarırken bu boşluklar zaman zaman yapılan değişiklikler ve düzenlemelerle giderilmeye çalışılmaktadır.

Bunun son örneğini yani oluşan boşluğu ve düzeltilmeyen durumu 9. Sınıflarda okutulan “Türk Dili ve Edebiyatı” dersi ile görmekteyiz. E okul sisteminde bu ders “Yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak dersler” arasında  gösterilmiştir. Artı olarak Talim Terbiye Kurulu’nun 10/10/2014 tarihli “Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi”nde dersin o zamanki adı ile  “Dil ve Anlatım” dersi yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders olarak kabul edilmesine rağmen yeni bir açıklama yapılmamış ve çizelgenin yenisi hakkında bir kurul kararı ortaya konmamıştır.10. 11. ve 12. sınıflar için “Dil ve Anlatım” dersi için bu durumu kabul etsek dahi 9. sınıflar için kabul edemeyiz. Yönetmeliğin ilgili 57.  maddesinin 2. bendinde “sorumlu geçer” ibaresi olsa da bu durum bu ders için yeterli değildir. Durumun düzeltilmesi ve yani bir karar alınması önem arz etmektedir.

Gereğini arz ederiz.

 

Muhammed Ali GEZİCİ                                       Cansel GÜVEN

 

Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri              Genel BaşkanSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2021
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK