Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   16 Mart 2018 - 14:51

AES Öğretmene Yüklenen Angaryalara Direnişte Öncüdür

Büyüt
Küçült
AES Öğretmene Yüklenen Angaryalara Direnişte

AES Öğretmene Yüklenen Angaryalara Direnişte Öncüdür

Öğretim Yılının ikinci dönemimin ortalarında, birbirini takip eder şekilde gündeme düşen sendikal eylem kararları üzerine bir bildiri yayınlayan AES Genel Başkanı Cansel GÜVEN, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Genel kurullarla birlikte hareketlilik kazanan sendikal çalışmalar, resmi üye sayılarının tespit edileceği Mayıs ayına yaklaşırken daha da hızlanacağa benziyor. Yılın çeyreği yerine yıla yayılmış bir sendikal çalışkanlık daha iyidir” diyen genel başkan, sendikaların çoklu eylem kararlarına değindi.

Yönetmelikte yeri olmayan, öğretmeni zorlayacak bir yasal dayanaktan yoksun görevlere karşı direnmenin onurlu bir davranış olduğunu belirten GÜVEN, bu direnişi yönetim kurulu kararıyla eyleme dönüştürürken muhatabın eylemini MEŞRU, elini güçlü kılmamak gerektiğini söyledi.

Emsal davaya dönüşen nöbet eylemliliğinde AES farkını örnek veren Cansel GÜVEN, öğrencinin güvenliği söz konusu olduğunda tutulan nöbeti deftere işlemeyerek sivil bir direniş yürüttüklerini hatırlattı. “Para yoksa hizmet yok” basitliğinde bir yaklaşım “parasını verin, her işi yaparız” anlamına gelebilir, işimizin kapsamı, koşulları, süresi, ücreti de öğretmenliğimizle uyumlu olmalıdır dedi.

“Ders saatleri içinde hizmet içi eğitim bakanlık veya valiliklerin tasarrufunda iken,  ders bitiminden 17:30' da mesai bitimine kadar düzenlenen, gönüllü olmayan seminer, kurs, hizmet içi eğitim ise isteğe bağlıdır, dayatılamaz” şeklinde konuşan Cansel GÜVEN, sendikalı olsun olmasın her öğretmen hakkını bilirse eylem kararlarına gerek olmayacağını ifade etti.

Dayanaksız görev icat eden, telefon uygulamalarıyla iş buyurmakta olan kimi idarecileri de uyararak “devletin dili resmidir, gerekçelendirip yazıya dökeceksiniz, gereğince tebliğ edeceksiniz” dedi. İletişim grubu yönetmekle okul yönetmenin farklı şeyler olduğunun altını çizen genel başkan, öğretmenleri bu tür yazışma gruplarından çıkamaya davet etti.

Anadolu Eğitim Sendikasının yıllardır direndiği, üyelerini de bilinçlendirdiği, 2017-2018 Öğretim yılı başında ilke kararlarıyla güvenceye aldığı angarya göreve direnme eylemliliğin geç de olsa kimi sendikalar tarafından da kabul edilmiş olmasından mutluluk duyduklarını belirten GÜVEN, “meslek onurunu ilgilendiren her konuda ortaklaşma sürmelidir” dedi. Sendikaların eylem kararlarında eksik bırakılan taşımalı okullarda yemek dağıtımı, servis kontrolü gibi angaryaların da kararlara eklenmesi gerektiğini hatırlatan AES Genel Başkanı GÜVEN;  her gün bir karar, günde 3 karar almak yerine genel bir duruş için 19 Kasım 2017 Tarihli AES MYK kararını referans gösterdi.

http://www.aes.org.tr/haber-899-ogretmenlerimiz-angarya-gorevler-karsisinda-dik-durmali.html

Mayıs ayına kadar okullarımızda daha sık göreceğimiz sendika temsilcilerine AES tarafından MEB Performansını ölçmek için hazırlanan değerlendirme formunu kullanmalarını da öneren Sayın GÜVEN, “defansta kalmayın, birlikte atağa geçelim” çağrısı yaptı. Bu çağrının karşılık bulmasını, ortak bir duruşla mesleğe yönelen tüm saldırıların, angaryaların son bulmasını diliyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın SekreterliğiSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2019
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK