Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   30 Ocak 2018 - 16:39

AES 5. Olağan Genel Kurulu Model Bir Milli Eğitim Şurası Gibi Gerçekleşti

Büyüt
Küçült
AES 5. Olağan Genel Kurulu Model Bir Milli Eğitim Şurası Gibi

AES 5. Olağan Genel Kurulu Model Bir Milli Eğitim Şurası Gibi Gerçekleşti

Kuruluş İddiasına sadık kalarak bağımsız sendikacılıkta 13. Yılını Tamamlayan Anadolu Eğitim Sendikası’nın 27-28 Ocak 2018 Tarihlerinde Ankara Akar Otel’de gerçekleşen 5. Olağan Genel Kurulu katılım, içerik ve sonuçları itibariyle oldukça verimli geçti. Anadolu’nun dört bir yanından başkente gelen AES delegelerinin kurul sonrası yazılı olarak da teslim ettikleri geri bildirimler sendikanın dönemsel çalışmalarından duyulan memnuniyeti ortaya koymakta olup cesaret vericidir.

Genel Kurulumuza katılım gösteren, temsilci eğitimimizde de sunumlarıyla katkı vermiş olan BASK Genel Başkanı Sayın Bayram ZENGİN başta olmak üzere; Divan Başkanımız BATOÇ-SEN Genel Başkanı Sayın Erdal BAYRAM, Divan Üyelerimiz Sayın Mehmet ALPERDEM ve Dilber ÇELİK yanında kongremizi onurlandıran Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Sayın Nazım Mutlu, Sendikalar Derneği Genel Sekreteri Mecit HAZIR, Bağımsız Sağlık Sen Genel Başkanı Sayın Mehmet Bayraktar, Bağımsız Haber Sen Genel Başkanı Sayın Turabi AKGÜL, Bağımsız Enerji Sendikası Genel Başkanı Sayın Hanife EKİNCİ, Bağımsız Büro Sen Genel Teşkilat Sekreteri Sayın Erkut DEMİRCİ, Bağımsız Sağlık Sen Genel Sekreteri İsmail KANTAR yanında Telgraf ve çiçekleriyle kongremizi kutlayan siyasilere, bürokratlara ve sivil toplum örgütü temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Divanın teşekkülü ardından Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden öğretmenlerimizle tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan genel kurulumuz, 4. Dönemini tamamlayan Genel Başkan Cansel GÜVEN’in selamlama konuşmasıyla açıldı. 

Divan Kurulunu, konukları ve delegasyonu selamlayan Cansel GÜVEN; Ülkenin olağanüstü koşullarında, kuruluş ilkelerine bağlı kalarak 5. Olağan Genel Kurula erişmiş olmanın gururunu dile getirdi. 

Sendikal örgütlülüğün tarihçesine değinen genel başkan Türkiye’deki örneklerin parti yandaşlığı ile kötü örnekler olduğunu vurguladı. Tekrarlanan yanlışların doğruya evirilemeyeceğini söyleyen Cansel GÜVEN, üyesi olduğu sendikanın adını söylemeye utananların yanında BASK ve AES üyeleri haklı bir gururla başını dik tutmaktadır dedi. 

4. Olağan Genel Kurul konuşmasında yaptığı tespitlerin haklı çıktığına değinen genel başkanın yaptığı ve salondan büyük alkış alan alıntı şu şekildedir: 

“Önümüzdeki dönem, memuriyete atanma, asalet kazanma koşulları dahil, kadrolu olan eğitim çalışanlarını bile tehdit edecek tehlikeler altında geçecektir.

Sendikamız paranoya içinde değildir, safça bir iyimserlik içinde olmaya da hakkımız yoktur. Mülakata dayalı görevlendirmeler, performansa bağlı kadrolar gelecek dönemin gündemi olacak. Barışı süreci adı altında varılacak nokta devletin üniter yapısını bozacak, bizi yerel yönetimlere köle yapacak bir sonun başlangıcı da olabilir. Bugün muteber sayılan cemaatler sayesinde iş ve makam sahibi olanlar yarın bu iltimasın bedelini ödemekle karşı karşıya kalabilir. Çıkar ilişkisi içinde olanların sonu çıkar çatışmasıyla gelir unutmayalım. Yurttaş yetiştirirken fikri hür vicdanı hür AES üyesi eğitimciler olarak bizler hiçbir partiye, kör ideolojiye, partiye, cemaate, cemiyete payanda olmadık, bundan sonra da olmayacağız.”

Konuşmasının devamında gelecek döneme dair öngörülerde bulunan Sayın Genel Başkan; “partizanlıkla körleşmiş olanlar dışında yönelim AES tir, BASK ın bağımsız sendikacılık ilkeleridir” dedi. Partizanlıkla etiketlenen sendika üyeliğinin yanlışlığının acı şekilde tecrübe edildiğini belirten Sayın GÜVEN; eğitim çalışanları ve tüm kamu görevlileri sendikal güvenceyi lekesiz olarak istemektedir şeklinde konuştu. Artık deniz bitti diyen GÜVEN, böyle gelmiş böyle gitmez denilen bir ortamda artık AES zamanıdır, köy okullarından başlayarak her eğitim kurumda olacağız, sendikamızı nicel anlamda da daha güçlü kılacağız dedi. 
“Yıllar önce 11 yürekli eğitimciyle çıktığımız yolda, finanse edilmeden, reklamla parlatılmadan ve hatta kimseyi hatırla üye yapmadan 100 kattan fazla büyüdük. Bizi tanıyan, bizimle umut besleyen eğitim çalışanlarının oranı emin olun kat kat fazladır. Bu umudu boşa çıkarmak, rehavete kapılmak, tembellik etmek olmaz! Biri bin yaptık, bini yüz bin yapacağız” sözü veren genel başkan; katılımcılara tekraren teşekkür ederek genel kurulun öğretmen, memur, akademisyen, yardımcı hizmetler gibi tüm eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı. 

Gündeme geçilmeden önce delegasyona bir selamlama konuşması yapan Bask Genel Başkanı Bayram ZENGİN de; BASK genelinde ve AES özelinde yandaş sendikacılığın devrini bitirecek çalışmalardan örnekler verdi. Temsil yetkisi el değiştirdiği halde kamu görevlilerinin kaderinde bir değişiklik olmadığını vurgulayan ZENGİN; toplu sözleşme geçmişimizdeki ayıpları ve eksikleri işçilerin toplu sözleşmeleri üzerinden örnekleyerek açıkladı. Sendikal tercihte siyaset yerine kalitenin, ahlak ve illerin gözetilmesi durumunda şu an kayıpta olduğumuz ancak, kamu olanaklarıyla karşılanabilecek tüm hakların alınabileceğini söyleyen Bayram ZENGİN; toplu sözleşme masasına elimizi koyma vaktidir, şimdi AES, şimdi BASK vaktidir dedi. 
Selamlama konuşmaları ardından sırasıyla faaliyet, denetleme ve mali raporların ibrasına geçilen genel kurulda her birinin ayrı ayrı oy birliği ile kabul edildiği görüldü. Gelişen ihtiyaçlar ve Çalışma Bakanlığının talebi ile sendika tüzüğünde yapılması gereken değişikliklerin teklifi de aynı şekilde sendika genel kurul delegeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. 

Sendika merkez yönetiminin anlık değişen gündeme ve üyelerin ihtiyaçlarına göre zamanında harekete geçmesi adına genel kuruldan alınması gereken yetkiler de oy birliği ile devredildi. Bu noktada, lehte aleyhte görüşlerin fiili kavgaya dönüşmesi gelenek olan kongrelerin yanında, genel merkez yöneticilerinin ve önerge sahiplerinin bilgilendirici açıklamalarıyla ortak noktada buluşan AES delegasyonuna teşekkür ediyoruz. Sendikal tarihin örnek bir genel kurulunu gerçekleştirmiş oldular. 
Zorunlu organlara seçilmek üzere aday olacakların başvurulanın alınması için araya giden genel kurul tekrar toplandığında genel merkez, denetleme, disiplin asil ve yedek üyelikleriyle üst kurul delegesi adaylıkları için gereken sayıda başvuru olduğunu tespit ederek, adayları birleşik oy pusulasına kaydetti. Öğle yemeği için bir kez daha ara veren divan, 1 saatlik aranın ardından dilek ve temennileri almak üzere toplandı. 

Önceden kararlaştırılmış olmamasına rağmen, genel kurulumuza katılım gösteren her il adına 1 delegenin söz aldığı bu bölümde, Milli Eğitim Bakanlığına örnek olacak şekilde adeta bir şûra disiplininde tüm güncel sorunlara çözüm önerileriyle birlikte değinildi. Ücretli, geçici (PICTES), sözleşmeli, kadrolu istihdamın yanlışlarından, meslek onurundaki erozyona kadar, 3600 ek gösterge, yıpranma ve erken emeklilik taleplerimiz, meslek hastalıkları, isteğe bağlı il içi/il dışı tayinlerde sıraların çalıştırılması, özür grupları, üstün zekâlılar eğitimi, BİLSEM ler, Yaygın eğitim, özel eğitim, alan değişikliklerinde olması gerekenler, öğretmen ve idareci atamalarında mülakat yanlışı, yetiştirme kursları, sınav görevlerindeki sorunlar, destekleme kurslarının ilkokuldan başlaması ve sınıf tekrarına izin verilmesi, nöbet görevine dair öneriler, kaynak kitaplar, kuru üzüm ve süt dağıtımındaki aksaklıklar, taşımalı eğitimle servislerin karşılanması, mülteci öğrencilerin eğitimi, okul öncesinden yükseköğretime, çeşitli branşlarda öğretmen, memur, akademisyen, yardımcı hizmetler personelinin sorunları, sınav sistemleri, engelliler ve eğitim hakkı engellenenler üzerine detaylı bir bilgi alışverişi gerçekleştirildi. 

AES in sendikal ilkeleri arasında yer alan “çözüm üretemediğimiz konudan şikâyet etmeyeceğiz” düsturunun tam anlamıyla tüm teşkilata yerleşmiş olduğunu görmekten ayrıca mutluyuz. Bu genel kurulumuz vesilesi ile daha önce kurulmuş olan Mesleki ve Teknik Eğitim Komisyonumuz yanına bir de AES Sınıf Öğretmenleri Komisyonu eklediğimizi gururla duyururuz. 

Genel kurul gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından önceden belirlenen program doğrultusunda Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk konularak şeref defterinin imzalanması için Anıtkabir’e doğru yola çıkıldı. Saat 16.00’da gerçekleşen tören ardından genel kurulun yapıldığı otele dönüş yapan delegeler akşam yemeğine kadar yaklaşık 2 saat boyunca mevzuat ve sendikal işleyiş hususunda verilen eğitime katıldılar. 

Genel Kurulun 2. Gününde birlikte alınan kahvaltının ardından oy kullanma işlemine geçen delegeler arasında gün boyu bilgi alışverişi ve tecrübe paylaşımları yaşanmıştır. 

Çankaya Seçim kurulunca; Sendika Yönetim Kurulu Asil Üyeleri, Sendika Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri, Denetleme Kurulu Asil Üyelikleri, Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri, Disiplin Kurulu Asil Üyeleri, Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri, AES Üst Kurul Delegeleri seçimi yapılmıştır. 

Ortak akıl, ahlak ve vicdanla örgütlenen, sendika ağalıklarına prim vermeksizin yatay örgüt mantığı ile yönetilen Anadolu Eğitim Sendikası yeni döneminde tüm eğitim çalışanlarının umudu olacaktır. 

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın SekreterliğiSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2019
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK