Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   07 Ekim 2018 - 14:01

MEMURLAR ZORDA, BANKALAR ALTIN DÖNEMİNDE.

Büyüt
Küçült
MEMURLAR ZORDA, BANKALAR ALTIN

 

EKONOMİK KRİZ KİME YARIYOR?

MEMURLAR ZORDA.

ÜCRETLİLER ZORDA.

VATANDAŞ ZORDA.

AMA BANKALAR EN YÜKSEK KÂRLILIK  DÖNEMLERİNİ YAŞIYOR

Aşağıdaki haberin ayrıntılarına birlikte bakalım:

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun (BDDK) basına da yansıyan  verilerine göre 2017 yılının Ağustos ayında 4 milyar 232 milyon lira net kâr eden bankalar, bu yılın Ağustos ayında % 6,1 artışla 4 milyar 492 milyon TL net kâr elde etti.

Bu yılın sekiz ayında bankaların kârı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,3 artarak 33 milyar 280 milyon liradan 38 milyar 46 milyon liraya yükseldi.
Verilere göre, bankaların ocak-ağustos döneminde elde ettiği toplam faiz geliri, 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 41,6 arttı. Geçen yılın sekiz ayında 156,6 milyar lira olan bankaların faiz geliri, bu yılın aynı döneminde 221,8 milyar liraya çıktı.
Bankalar yılın ocak-ağustos döneminde kredilerden 178,4 milyar lira faiz geliri sağladı. Söz konusu gelirin 36,8 milyar lirası tüketici kredilerinden, 6,8 milyar lirası kredi kartlarından, 24,1 milyar lirası taksitli ticari kredilerden ve 110,7 milyar lirası diğer kredilerden alınan faizlerden oluştu.

Bankaların takipteki alacaklardan alınan faiz aynı dönemde yüzde 209 artarak 770 milyon liradan 2,4 milyar liraya yükseldi.

Kamu bankaları ve katılım bankaları (faizsiz işlem yaptığını söyleyen kuruluşlar) dahil finans kuruluşları ekonomik krizden etkilenmedikleri gibi, ekonomik krizi fırsata dönüştürmeyi başardılar.

Faiz oranları arttı. Borçlanma süreleri kısaldı. Dolayısıyla risk de azalmış oldu.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE DURUM VAHİM

Ekim 2018 tarihi itibariyle bankaların web sayfalarına memur olarak göz attığımızda ne ile karşılaşacağımıza bakalım:

Örneğin bir kamu bankası, maaşını kendisinden alan memurlara tüketici kredisi limitini 15 bin, vadeyi 36 ay ve faizini de % 2,60 olarak açıklıyor sayfasında. Aynı banka  120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi için aylık faizi  % 2,09, aylık taksit miktarını da 2.281 TL olarak açıklıyor. Aynı banka taşıt kredisinde en fazla 48 ay vade yapıyor ve aylık faiz oranını % 2,80 olarak tutuyor.  2. el piyasasında ise en fazla 50.000 TL kredi veriyor.

Bir başka Devlet bankası çalışanlara en fazla 20.000 TL krediyi  % 2,27 faizle ve 36 ay vade ile verirken konut kredisinde 120 aylık vade için aylık % 1,98 faiz istiyor.

Bir özel banka ihtiyaç kredisini 20 bin TL üzerinden 24 ay vade ve aylık % 2,6 faizle verirken, aynı banka konut kredisini % 2,35, taşıt kredisine ise % 3 aylık faiz uyguluyor.

Şu katılım bankaları mı? Tüketici kredisi vermiyorlar. Ama bir tanesi taşıt kredisinde aylık % 3.63, yıllık maliyette % 53.38 açıklıyor. Konut kredisinde  de aylık faizi  % 2.50, yıllık maliyeti ise % 34.50 açıklıyor.

MEMURLAR,ÜCRETLİLER ZOR DURUMDA.

Memurlar zor durumda.

Ücretliler zor durumda.

Enflasyon ücretleri büyük dilimlerle kemiriyor.

BASK’ın peşkeş dediği “Memur toplu sözleşmesi” çöktü.

Borcu borçla çevirmeye çalışanlar borç batağına sürükleniyor. Yakasını  bankalara kaptıranlar  zor durumda. Kredi maliyetleri çok yüksek ve kredi miktarları düşürüldü. Geriye ipotek veya kefil ile kredi çekmek kalıyor.

Ücretinden/aylığından başka geliri olmayanlar, özellikle asgari ücretliler, emekliler, tek maaşlılar, memurlar, başka ilde çocuk okutanlar, bakıma muhtaç hastası olanlar ve diğerleri.

Onların iflas etme ve konkordato isteme hakları yok ama şirketlere ve esnafa yapılan yardımlara onların da ihtiyacı var.

Hükumet veya Kabine bu ihtiyacı görmeli, enflasyon farkını aylık ödeme, ikramiye dahil bir yol bulmalı ve bu kesimleri rahatlatmalı. Anayasada ifadesini bulan sosyal devlet bu demek.

Unutmamalı ki, Hükumet veya Kabine başarılı olacaksa bunu memurlarla başarmak zorunda, tıpkı bugüne kadar olduğu gibi.

MEMURLARIN GÖREVİ.

Memurlar da artık sahte sendikalarla, sarı sendikalarla, yandaş sendikalarla, arka bahçe sendikaları ile yol alınamayacağını görmeli.

Toplanma yeri BASK ve bağlı sendikalar.

Haydi…

Aydınlık geleceğimizin  birlikte kuralım.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK