Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   19 Mart 2019 - 12:09

KPDK TOPLANTISI SEÇİMLERDEN ÖNCE MUTLAKA YAPILMALIDIR

Büyüt
Küçült
KPDK TOPLANTISI SEÇİMLERDEN ÖNCE MUTLAKA

BASK:  KPDK TOPLANTISININ SEÇİMLERDEN ÖNCE YAPILMASI HEM  YASAL ZORUNLULUK, HEM MEMURLAR İÇİN KAÇIRILMAYACAK BİR FIRSATTIR.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, bir basın açıklaması yaparak 4688 sayılı Yasanın  21 inci maddesi uyarınca Mart ayında yapılması gereken Kamu  Personeli Danışma Kurulu toplantısının (KPDK), anlaşılmaz ve anlamsız bir şekilde 31 Mart seçimlerinden sonraya ertelenmeye çalışıldığını belirterek, Kurul toplantısının ertelenmesinin, memur ve emeklilerinin umutlarının hiç gelmeyecek başka bir bahara bırakmak anlamına geldiğini ifade etti.

Sendikaların hükümetler karşısındaki en büyük avantajının seçim öncesi yapılacak pazarlıklar olduğunun altını çizen BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN açıklamasını şöyle sürdürdü:

“4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 21 inci maddesi Kamu Personel Danışma Kurulunun her yıl Mart ve Kasım aylarında toplanmasını öngörmektedir.

Hal böyle iken Mart ayı içerisinde yapılması gereken Kurul toplantısının Mart ayından sonraya ertelenmek istenmesini anlamak mümkün değildir.

Zaten Kurul, sendikaların vurdumduymazlığı nedeniyle yıllardır gündemsiz toplanmakta ve karar almadan dağılmaktadır.

Yetkili sendikalar,  Kurul toplantılarını Sayın Bakanın ve başkanların saatlerce konuştukları ve okunması bile günler süren raporları masa üzerine bırakıp gittikleri  bir HYDE Park haline getirmişlerdir.

Gündem olmadan toplanmak ve karar almadan dağılmak Kurul toplantılarının klasik sonucu haline gelmiştir.

ÖRGÜTLÜ GÜÇ PARTİLERİN DEĞİL, MEMURLARIN LEHİNE KULLANILMALIDIR.

Yetkili sendikaları bu konuda uyarıyoruz:

31 Mart yerel seçimlerinden sonra  önümüzde 4 yıl boyunca seçim olmayacaktır.

Ve Ağustos ayında 5. Dönem (2020-2021) toplu sözleşme görüşmeleri başlayacaktır.

Hem toplu sözleşme yükünü hafifletmek, hem memur ve emeklilerinin temel sorunlarının hayati ehemmiyeti olanlarına çözüm aramak ve kamuoyu oluşturmak açısından Kurul toplantısının 31 Mart tarihinden önce yapılması şarttır.

Kurul toplantısının 31 Mart seçimlerinden önce yapılması, her kesime bol keseden vaat verildiği bir ortamda;  insan onuruna yaraşır bir ücret ve çağdaş çalışma koşulları  gibi en haklı taleplerin pazarlığını ve ön hazırlığını yapmak için  önemli bir fırsattır.

Bu fırsatı yandaş sendikaların iktidar lehine  ertelemesi ve seçimlerden sonraya bırakarak memurları çaresizliğe mahkum etmesi kabul edilemez.

BASK olarak sendikaları, örgütlü gücü yandaşı oldukları partilerin aday toplantılarına değil, üyelerinin hak ve çıkarları için kullanmaya davet ediyoruz.

Ve Kurulun, önceki toplantılar gibi  yüzlerce konuyu değil aşağıda özetle belirttiğimiz temel konuları gündemine alarak görüşmesini ve karar almadan dağılmaması  istiyoruz.

1.      MEMURLARA İKRAMİYE HAKKI TANINMALIDIR.

Toplantının  en acil gündemi memurların ikramiye hakkı olmalıdır..

Memurların 4688 sayılı Yasadan kaynaklanan ikramiye hakkına kavuşmalarının zamanı gelmiştir.

Bugün memura ikramiye hakkı gündeme getirilirken, kamuda çalışan işçilerin bu hakkı 6772 sayılı Yasa kapsamında 1958 yılından beri kullandıkları, kadroya geçen taşeron işçilerinin de ikramiye haklarını kullanmaya başladıkları, buna karşılık  kamuda memurların da ikramiye hakkı olduğu ancak bugüne kadar sürüncemede bırakıldığı hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.

2.      VERGİ MAĞDURİYETİNE SON VERİLMELİDİR.

Tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi mağduriyetine, vergi oranının % 15’te sabitlenmesi ile son verilmelidir.

3.      EMEKLİ AYLIKLARINDA DÜŞÜŞ ÖNLENMELİDİR.

Memurların emekli olmaları durumunda emekli aylıkları, çalışırken aldıkları aylığa yakın oranda olacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır.

4.      KATSAYI VE EK GÖSTERGE  ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR.

Kamuoyunda 3600 ek gösterge sorunu olarak bilinen katsayı ve ek gösterge adaletsizliğine çözüm bulmak amacıyla, tüm kamu görevlilerini kapsayacak bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir.

5.      YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALIDIR.

Taşeron işçilerinin kadroya geçirilmelerinden sonra özellikle anlamı kalmamış olan,   zaten tamamına yakını lise, ön lisans ve lisans eğitimini tamamlamış olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin bu sınıf kaldırılarak eğitim durumlarına uygun memur kadrolarına geçirilmesi sağlanmalıdır.

6.      YILLIK İZİNLER İŞGÜNÜ OLARAK VERİLMELİDİR.

Kamu görevlilerinin yıllık izinleri de , işçilerde olduğu gibi işgünü olarak verilmelidir.

7.      EHLİYET, LİYAKAT VE SADAKAT İLKESİNE UYULMALIDIR

Kamuda yapılacak atamalarda artık bir evrensel ilke olan ehliyet, liyakat, Anayasaya ve Devlete sadakat kuralının hayata eksiksiz geçirilmesi sağlanmalıdır.

Her ne suretle olursa olsun KPSS puanını işlevsiz hale getiren mülakat uygulanmasına son verilmelidir.

8.      ÖZÜR GURUBU KAPSAMI GENİŞLETİLMELİDİR.

Özüre bağlı tayin ve nakil taleplerinde hakkaniyetin sağlanması; engellilerin, engelli çocuğu olanların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin özel durumlarının yönetmelikte özür gurubu kapsamına dahil edilmesine ilişkin düzenleme yapılmalıdır. Sözleşmeli statüde  çalışan kamu görevlilerinin aile birlikleri sağlanmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız hususlar acil çözüm beklemektedir.

KPDK toplantısını Yasal süresi içinde gerçekleştirerek  anlamlı hale getirmek, ciddiye alınmasını sağlamak belirlenecek ortak görüş ve alınacak kararlarla mümkündür.

Sözünü ettiğimiz temel sorunların toplantı gündemine alınması kadar bu çerçevede yapılacak her türlü eylem ve etkinliğe BASK olarak açık destek vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

BASK BASIN BÜROSUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK