Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   30 Mayıs 2020 - 19:45

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI, PERSONEL ÖĞRENİMLERİNE UYGUN MEMUR KADROLARINA ATANMALIDIR.

Büyüt
Küçült
YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI, PERSONEL ÖĞRENİMLERİNE UYGUN MEMUR KADROLARINA

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs 2020 günü yaptığı açıklamada "Hemen yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz, …milletimize gidecek kendimizi anlatacak onun da derdini dinleyeceğiz" dedi.

(https://www.ahaber.com.tr/gundem/2020/05/23/baskan-erdogan-ak-parti-istanbul-il-teskilatiyla-video-konferansla-gorustu)

(https://www.dha.com.tr/istanbul/cumhurbaskani-erdogan-ak-parti-il-teskilatina-seslendi/haber-1772729)

Koronavirüs salgını ile mücadele döneminde, BASK olarak üyelerimizin ve kamu görevlilerinin sorunlarını gündeme getirmemeye, mücadeleye ilk günden beri destek vermeye çaba gösterdik.

Normalleşmen  belirtilerinin artması çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasına kulak vererek, Kimseyi zahmet vermeden BASK olarak acil çözüm bekleyen sorunlarımızı Sayın Cumhurbaşkanına sırasıyla arz ediyoruz:

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALIDIR.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı 1965 tarihli Devlet Memurları Kanununda, o günün şartlarında oluşturulmuş ve halen sayıları 109.000 civarında olan, “hizmetli” adıyla bilinen bir sınıftır.

Orta öğrenim altı eğitim düzeyinde olanların oluşturduğu bir sınıf olmakla birlikte, halen bu sınıf mensuplarının tamamına yakını lise üzeri eğitime sahip olup fiili olarak “hizmetli” çalışmak yerinde büro işlerinde görev yapmaktadırlar.

Zira 696 sayılı KHK  ile kadroya geçirilen taşeron işçileri, hizmetliler tarafından yapılmakta olan işleri yapmaktaydı.

Bilindiği gibi 4 Nisan 2007 tarih ve 5620 sayılı “Ka­mu­da Ge­çi­ci İş Po­zis­yon­la­rın­da Ça­lı­şan­la­rın Sü­rek­li İş­çi Kadro­la­rı­na ve­ya Sözleşme­li Per­so­nel Sta­tü­sü­ne Geçirilmeleri, Ge­çi­ci İş­çi Ça­lış­tı­rıl­ma­sı ile Ba­zı Kanunlarda Deği­şik­lik Ya­pıl­ma­sı Hak­kın­da Ka­nun” uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ge­çi­ci iş­çi­le­rin sü­rek­li iş­çi kad­ro­la­rı­na ve­ya söz­leş­me­li per­so­nel sta­tü­sü­ne ge­çi­ril­me­si uygulamasının ardından 4/B kadrosuna geçirilenlerin 632 sayılı KHK ile 657 sayılı DMK’na eklenen Geçici 37 inci madde çerçevesinde memur kadrosuna atamaları yapılmıştı.

7061 sayılı Kanun örneğinde olduğu gibi haklı olarak kendilerine Devletin ve milletin kadirşinaslığı gösterilmek üzere malul ve gazilerin bizzat kendilerini kapsayacak şekilde, hizmetli olarak istihdam edilenler memur kadrosuna geçirilmişti.

7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 25 inci maddesi ile 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa eklenen “Bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen görevde bulunanlar kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara atanırlar.” şeklindeki Geçici Ek Madde 16 (birinci fıkra) hükmü uyarınca da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olanların, hizmetliler dahil, öğrenimlerine uygun unvanlara atamaları yapılmıştır.

Anayasamızın 10 uncu maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine, hukukun genel ilkelerine, kanunların eşit uygulanması, ayrım yapılmaması ve ayrıcalık tanınmaması ilkelerine aykırılık ilkeleri dikkate alınarak artık ihtiyaç kalmayan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, bu sınıfta istihdam edilenlerin öğrenimlerine uygun memur kadrolarına atanmaları gerekmektedir.

SAYIN CUMHURBAŞKANI BU TALEBİ GÖRMELİDİR.

Sayın Cumhurbaşkanına 109 bin yardımcı hizmetler sınıfı personelinin  sorununu hatırlatıyor ve çözümünü istiyoruz.

Sorunun tek çözüm yolu “YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ KALDIRILMASI” ve bu sınıf mensuplarının “ÖĞRENİMLERİNE UYGUN MEMUR KADROLARINA GEÇİRİLMESİ”dir.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” kaldırılıncaya ve bu sınıf mensupları öğrenimlerine uygun memur kadrolarına geçirilinceye kadar konunun takipçisi olacağız.

BASK GENEL MERKEZİSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK