Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   15 Haziran 2020 - 13:08

SOSYAL YARDIM VE MALİ HAKLAR GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN HALE GETİRİLMELİDİR

Büyüt
Küçült
SOSYAL YARDIM VE MALİ HAKLAR GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN HALE

 

MEMURLARA SOSYAL YARDIM VE MALİ HAKLAR GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN HALE GETİRİLMELİDİR.

BASK olarak, kamu görevlileri/memurların sorunlarını sıralamaya devam ediyoruz:

Kamu görevlileri/memurların sosyal yardım ve mali hakları iktidarlar tarafından keyfe keder belirlenmekte, sadaka miktarından öteye geçmemektedir.

Aşağıda bazılarını sıraladığımız sosyal yardım ve mali haklar, toplu sözleşme ile belirlenmesi gerekirken 18 yıllık toplu pazarlık sürecinde pazarlık masasına getirilmeleri ve toplu sözleşme metinlerine girmeleri mümkün olamamıştır.

Yetkili sendikaların, iktidarlardan bu konuda ciddi  bir talepleri de bugüne kadar olmamıştır.

Memurlar üyesi oldukları sendikaları bu konularda sorgulamamış, hesap sormamıştır.

İşte sosyal yardım ve mali hak kalemlerinden bazıları:

Aile yardımı;

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 202 inci maddesi uyarınca eşi çalışmayan memurlara 2.273, çocukları için ise 250 sayısının aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktar kadar aile yardımı (çalışmayan eş ve çocuk) yapılmaktadır. Ocak-Haziran 2020 dönemi için çalışmayan eş yardımı 332,00 TL, 0-6 yaş gurubu çocuklar için 69,24 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için ise 36,52 TL’dir.

Harcırah;

2020 yılı için göreve giden memurların harcırahları aylık kadro derecesi 1-4 olanlar için 43,35 TL, 5-15 olanların için  42,15 TL’dir.

Arazi tazminatı

Arazi tazminatları ise kadro derecesi 1-4 olanlar için 17,20 TL, 5-15 olanların için  16,60 TL’dir.

Doğum yardımı;

Doğum yardımı 6637 sayıl Kanunun 16 ıncı maddesi ile 633 sayılı KHK’da yapılan değişiklik uyarınca birinci çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere 300,00 TL, ikinci çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere 400,00 TL ve 3. Çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere 600,00 TL olarak ödenmektedir. Vurgulamak isteriz ki bu miktarlar aylık veya yıllık değil bir defaya mahsus ödemelerdir.

Ölüm yardımı;

Ölüm yardımı ise memurun eş ve çocuklarının ölümü halinde en yüksek devlet memuru aylığı, kendisinin ölümü halinde ise en yüksek devlet memuru aylığının iki katı kadar ödeme yapılmaktadır.

Ocak-Haziran 2020 dönemi için en yüksek devlet memuru aylığı ise 1.387,58 TL’dir.

Bu durumda memurun kendisinin ölümü halinde yapılacak ölüm yardımı 2.775,16 TL, eş veya çocuğunun ölümü halinde ise 1.387,58 TL’dir.

Engellilik indirimi;

2020 yılı engellilik indirimi, 1. Derece engelliler için 1.400,00 TL, 2. Derece engelliler için 790,00 TL ve 3. Derece engelliler için 350,00 TL tutarındadır. Yani engelli çalışanlar için göstermelik vergi indirimi var, aslında vergi almaya devam ediyoruz.

Fazla çalışma ücreti;

Fazla çalışma ücreti 2,26 TL’dir.

Kıdem aylığı;

Memurun tecrübesini gösteren kıdem aylığı her yıl için 2,92 TL’dir.

Yiyecek yardımı;

Yiyecek yardımından sadece yemekhanesi olan kurum personeli ilave yemek parası ödeyerek yararlanmakta, yemekhanesi olmayan kurum/birimlerin personeli yemek yardımından yararlanamadığı gibi merkezi olarak kendilerine düşen yemek yardımları yemekhanesi olan birimlere aktarılmaktadır.

Giyecek yardımı;

Giyecek yardımları ayrı bir garabettir, detayına girmek istemiyoruz.

 

Ya güncelleme ya toplu sözleşme

Yukarıda bir kısmına değindiğimiz sosyal yardımlar ve mali haklar, ya ihtiyaçları karşılayacak düzeye yükseltilmeli ya da kanun/yönetmelik vb mevzuat metin kapsamından çıkarılarak 4688 sayılı Kanunun 28’inci maddesi kapsamında toplu sözleşmede ve sosyal taraflarca belirlenmelidir.

Bunun için asıl engelin yetkili sendikalar olduğu bilinmektedir.

Ancak iktidarlar üyelerinin hak ve çıkarlarını da peşkeş çekmeyi alışkanlık haline getiren sendikaların bu tutumundan yararlanmaktan vaz geçmelidir.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK