Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   07 Temmuz 2020 - 11:53

“SENDİKALARA e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ÜYELİK” TALEBİMİZ KARŞILIK BULDU, ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Büyüt
Küçült
“SENDİKALARA e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ÜYELİK”  TALEBİMİZ KARŞILIK BULDU, ÇALIŞMA

“SENDİKALARA e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ÜYELİK”  TALEBİMİZ KARŞILIK BULDU, ÇALIŞMA BAŞLATILDI

BASK olarak sıklıkla talep ettiğimiz “e-Devlet Kapısı üzerinden üyelik ve üyelikten çekilme” için çalışma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY başkanlığında Dijital Dönüşüm Ofisi ve Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünün katılımıyla yürütülen çalışmada, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet) üzerinden  çalışma hayatı ile ilgili tüm iş ve işlemlerin bütünleşik bir yapıda değerlendirilmesi ve sunulmasının planlandığı ve çalışmaların başlatıldığı kamuoyuna açıklandı..

Çalışmanın yasalaşması ile memurlar üzerindeki baskılar azalacak, memurlar uygun gördükleri sendikalara e-Devlet Kapısı üzerinden üye olabilecek veya üyelikten istifa edebilecek.

İŞÇİLERİN ÜYELİK VE ÇEKİLME İŞLEMLERİ 8 YILDIR e-DEVLET ÜZERİNDEN.

Bilindiği gibi  işçi ve işveren sendikaları ile konfederasyonlarının kuruluş, işleyiş ve çalışmalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen ve TBMM tarafından 18.10.2012 tarihinde kabul edilen 6356 sayılı “Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu” sendikalara üyelik ve üyelikten çekilme işlemlerinin e-Devlet Kapısı üzerinden ve elektronik ortamda yapılmasına imkan tanımış, 7 Kasım 2013 tarihi itibarıyla hayata geçen bu düzenleme ile işçi sendikalarına üyelik ve üyelikten çekilme işlemleri e-Devlet üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştı.

 

BASK NE YAPMIŞTI?

Memur sendikalarına "e-Devlet Kapısı" üzerinden elektronik ortamda üyelik için yıllardır çağrıda bulunuyoruz, görüşlerimizi açıklıyor, talebimizi ilgili mercilere iletiyor, ziyaret ve görüşmelerimizide seslendiriyoruz. 

Aşağıda son bir kaç aydaki çalışmalarımızı paylaşmak istiyoruz:

-          “Cumhurbaşkanlığı Makamına” 2 Nisan 2020 tarihli yazımızla yaptığımız başvuruda, Koronavirüs salgını döneminde 7 madde halinde “Kamu görevlileri için yapılacak düzenlemeler” ile ilgili taleplerimizi sıraladık ve işçi sendikalarında olduğu gibi memur sendikalarında da “e-Devlet Kapısı” üzerinden üyelik ve üyelikten çekilme işlemlerinin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu bildirdik.

-          4 Nisan 2020 tarihinde, memur sendikalarına üyelik ve üyelikten çekilme işlemlerinin e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesini sağlamak üzere yasal düzenleme yapılması için TBMM’de gurubu bulunan partilerin grup başkanvekillerine gönderdiğimiz yazı ile yasal düzenleme yapılması talebimizi ilettik.

-          Sn Cumhurbaşkanının , 23 Mayıs 2020 günü yaptığı açıklamada "Hemen yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz, …milletimize gidecek kendimizi anlatacak onun da derdini dinleyeceğiz" demeci çerçevesinde memurların sorunlarını sırasıyla gündeme taşıdık ve “sendikalara üyelik ve üyelikten çekilme işlemleri”nin e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesi konusundaki talebimizi 12 Haziran 2020 tarihinde  web sitemizde kamuoyu ile paylaştık.

http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-memurlarin-sendikalara--uyelik-ve-uyelikten-istifa-islemleri-e-devlet-uzerinden-yapilabilmelidir-1653.html

 

-          13 Haziran 2020 tarihinde Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’da yazılı olarak yaptığımız bşvuruda, Mart ayında koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan KPDK (Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı”nın, doğrudan veya videokonferans yöntemi ile yapılmasını, Kurul toplantısı gündemine memurların 12 acil sorunun alınmasını ve Kurulun acil talepleri karar bağlamasını talep ettik.

Bu kapsamda KPDK gündemine “Kamu görevlileri sendikalarına üyelik ve üyelikten çekilme işlemlerinin işçi sendikalarında olduğu gibi e-Devlet üzerinden ve elektronik ortamda gerçekleştirilmesi kararının alınması”nı talep ettik.

http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-genel-baskan-bayram-zengin-kpdk-acilen-toplanmali-memurlarin-sorunlarina-cozum-uretmelidir-1658.html

BASK olarak kamu görevlilerinin taleplerini her platformda dile getirmeye, çözüm merkezlerine iletmeye ısrarla devam ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK