Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   16 Nisan 2020 - 21:44

SAĞLIKTA ŞİDDET DÜZENLEMESİ YASALAŞTI

Büyüt
Küçült
SAĞLIKTA ŞİDDET DÜZENLEMESİ

SAĞLIKTA ŞİDDET DÜZENLEMESİ YASALAŞTI

Sağlık çalışanlarının yıllardan beri beklediği, Konfederasyonumuzun ve Konfederasyonumuz üyesi Bağımsız Sağlık-Sen’in ısrarla takip ettiği sağlıkta şiddet düzenlemesi nihayet yasalaştı.

Söz konusu düzenleme son olarak;  2 Nisan 2020 tarihinde Genel Başkanımız Bayram Zengin ve Genel Sekreterimiz M. Alper Öğretici’nin imzasıyla  Cumhurbaşkanlığına yazılı olarak yaptığımız başvuruda;

-        Hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarına “görev şehidi” sayılarak şehit payesi verilmesi,

-        Görevdeki sağlık çalışanlarının kamu veya özel sektörde çalışan eşlerine idari/ücretli izin verilmesi,

-        Ek ödemeden tüm sağlık personelinin yararlanması,

-        Malpraktis Yasasının çıkarılması,

-        Sağlıkta şiddetin caydırıcılığı sağlayacak yasal düzenleme yapılması,

Hususlarına dikkat çekmiştik.

(http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-baskin-uyari-ve-onerileri-hayata-geciyor-1630.html)

Nitekim 15/04/2020 günü TMMM’de kabul edilen 7423 sayılı  Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 28 inci maddesi ile 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 12 nci maddesine aşağıdaki ekleme yapıldı:

Kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan kasten yaralama (madde 86), tehdit (madde 106), hakaret (madde 125) ve görevi yaptırmamak için direnme (madde 265) suçlarında;

a) İlgili maddelere göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılır.

b) Türk Ceza Kanununun 51 inci maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmaz.”

Şiddetin vuku bulduğu sağlık kurum ve kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde hizmet ilgili diğer personel tarafından verilir.”

CEZALARDA % 50 ARTIŞ

Cumhurbaşkanınca onaylanıp Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek Kanun ile kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan “kasten yaralama”, “tehdit”, “hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarında verilecek cezalar % 50  oranında artırılacak.

CEZA ERTELEMESİ YOK

Yasaya göre sayılan suçlarda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi (hükmün açıklanmasının sonraya bırakılması) hükmü uygulanmayacak.

Ayrıca;  yukarıda sayılan şiddet olaylarının meydana geldiği  sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek.

BASK olarak emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Şimdi sıra diğer talepler ve önerilerimizde, ısrarla takip etmeye devam edeceğiz.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2021
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK