Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   13 Şubat 2020 - 14:43

MEMURLAR İLE KAMU İŞÇİLERİ ARASINDAKİ MAAŞ FARKININ SORUMLUSU KİM?

Büyüt
Küçült
MEMURLAR İLE KAMU İŞÇİLERİ ARASINDAKİ MAAŞ FARKININ SORUMLUSU

 

MEMURLAR İLE KAMU İŞÇİLERİ ARASINDAKİ MAAŞ FARKININ SORUMLUSU KİM?

Resimlerde gördüğünüz grafikler, üzerlerinde de belirtildiği gibi; 2002-2019 yılları arasında kamu işçileri ve memurların ortalama ücretleri ile en düşük memur aylığının TL, dolar ve çeyrek altın bazında karşılaştırmalı grafikleridir.

Rakam ve oranlar Devletin resmi rakamlarıdır.

2002 yılının baz alınmasının sebebi memurların toplu pazarlık görüşmelerine oturmalarının, yani 4688 sayılı Yasa gereğince ilk toplu görüşme pazarlığının yapıldığı yıl olmasıdır.

Memurlar ve işçiler aynı hükümet ve aynı bakan ile toplu pazarlık yürütmektedir.

2012 yılından beri de hem işçi hem memur sendikaları 2 yıllık toplu sözleşme imzalamakta ve pazarlıkları aynı yıl yapmaktadır. Bir farkla ki, işçiler aynı yıl, memurlar bir sonraki yıl için pazarlık yürütmektedir. Her iki kesimin pazarlık takripleri arasında 30 gün ile 60 gün bulunabilmektedir.

İşçi sendikalarının bu  başarısını tebrik ediyoruz.

11 Kalkınma Programında 2019 yılında memurların nominal maaş artışı % 19,1, kamu işçilerin ki ise % 20,5 artış gösterdiği hususu yer almıştır. Memur-Sen bu farkı anlatmak zorundadır.

2002 yılında kamu işçileri ile memur aylıkları arasında 2,3 kat fark olduğu Hükumet programlarında belirtilmişti.

ÖNCE TOPLU SÖZLEŞME MASASI SAHTE SENDİKALARDAN TEMİZLENMELİ

Memurlar 2002 yılından beri Hükümet ile  toplu pazarlık masasına oturmaktadır. Bu dönemde 2009 yılına kadar Kamu-Sen, 2009-2019 arasında da memur-Sen pazarlıkları yürütmüş, toplu pazarlık masasında Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK birlikte oturmuşlardır.

 Dolayısıyla memur yoksulluğunun sorumlusu bu üç konfederasyondur.

Grafikler kamu işçilerinin durumu ile memurların aylıkları arasındaki uçurumu açıkça göstermektedir.

Bu uçurumun sorumlusu toplu pazarlık masasına ve  Kamu Personeli Danışma Kuruluna (KPDK) birlikte oturan Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK’tir.

Bu üç konfederasyon toplu pazarlık masasından uzaklaştırılmadıkça ve o masaya BASK’ın eli değmedikçe o grafiklerin memur lehine düzelme şansı yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK